Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μπάγερν!

23:55 | 23/08/2020

Το 6ο τρόπαιο στην ιστορία της πανηγυρίζει η Μπάγερν μετά το 1-0 επί της Παρί στον τελικό του Champions League

Το 6ο Champions League και πρώτο μετά από 7 χρόνια πανηγυρίζει η βαυαρική ομάδα που ταυτόχρονα έκανε και το τρεμπλ εφέτος. Στον τελικό του Champions League στη Λισαβώνα η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν και κατέκτησε τη βαρύτιμη κούπα ολοκληρώνοτας μία τρομερή σεζόν.

Στο πρώτο μέρος το 0-0 δεν ήταν αντιπροσωπευτικό αποτέλεσμα της εικόνας των δύο ομάδων και δη της Παρί Σεν Ζερμέν που δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί. Και η βαυαρική ομάδα, όμως, είχε μεγάλη ευκαιρία στο δοκάρι του Λεβαντόφσκι για να πάρει αυτή το προβάδισμα στο σκορ.

Φάσεις έκανε η Παρί και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Μπάγερν ήταν εκείνη που πήρε το «κεφάλι» με κεφαλιά του Κομάν στο 59ο λεπτό. Το γκολ αυτό διαφοροποίησε την εικόνα και άνοιξε το ματς με την γαλλική ομάδα να συνεχίζει να πολιορκεί την εστία του Νόιερ, χωρίς όμως να μπορεί να τον νικήσει.