Πρώτη ήττα έπειτα από... ΔΥΟ παρατάσεις!

19:37 | 16/12/2018

Στο ΒΑΚ ''έσπασε'' το φετινό αήττητο του μπασκετικού ΟΦΗ έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς με δύο παρατάσεις ! η κρητική ομάδα ηττήθηκε με 98-108 από τα Μελίσσια

Η αναγκαστική μετακόμιση του ΟΦΗ από τα ''Δύο Αοράκια'' στο ΒΑΚ έφερε και την πρώτη ήττα έπειτα από 9 αγωνιστικές. Έπειτα από ένα ΑΠΙΘΑΝΟ παιχνίδι και δύο παρατάσεις, ο ΟΦΗ έχασε με 98-108 Από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, κάτι που προμήνυε και η βαθμολογία.

Η πρώτη περίοδος άνηκε στον ΟΦΗ, διάστημα στο οποίο η γηπεδούχος απέκτησε διαφορά επτά πόντων. Οι φιλοξενούμενοι την ροκάνισαν στο 2ο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-42. Πόντο - πόντο και το τρίτο δεκάλεπτο ενώ στο φινάλε με δύο βολές τα Μελίσσια έστειλαν τον αγώνα σε παράταση (84-84). Στην α' παράταση δεν άλλαξε κάτι, αυτή τη φορά οι δύο βολές του Καραλή οδήγησαν τις δύο ομάδες στην β' παράταση. Τα Μελίσσια είχαν περισσότερη ψυχραιμία και ενέργεια στην β' παράταση και τελικά πήραν το παιχνίδι με σκορ 108-98.

Έτσι, ο ΟΦΗ υπέστη την 1η του ήττα στο πρωτάθλημα με τα Μελίσσια να μειώνουν την διαφορά  στον έναν βαθμό.

Τα Δεκάλεπτα: 27-20, 45-42 / 69-67, 84 – 84 - 1η Παρ: 93-93 2η Παρ: 98- 108

Ο.Φ.Η.: Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Πετράκης 17 (2), Τσερκιτζόγλου 9 (1), Τσίλογλου, Καρλάφτης 6 (2), Αγαπιάδης 6 (2), Αντωνόπουλος, Μπουμπάρης 5, Καραλής 19 (4), Πάλλης 35

Μελίσσια: Κυπαρίσσης 17 (2), Στεργίου 8 (2), Γεραμάκης 6 (2), Οικονομόπουλος 30 (4), Σοφρωνάς 17 (3), Ζήρος, Τρίχας, Καραχάλιος 22 (1), Καραβανάς 9