Πρώτη νίκη για το Ρέθυμνο

18:41 | 24/11/2018

Η 7η αγωνιστική ήταν η… τυχερή για το Ρέθυμνο Cretan Kings, που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Basket League.

Οι «βασιλιάδες» νίκησαν στην παράταση 83-76 τον Χολαργό, καθώς το παιχνίδι στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 68-68. Το ματς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί και στο 16’ έχαναν 29-36. Σταδιακά, βέβαια, βελτίωσαν την εικόνα τους και στο 26’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά (51-48) με τρίποντο του Χριστοδούλου. Στο 32’ ήταν μπροστά 61-53, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, που έκανε ντεμπούτο στον πάγκο του Ρεθύμνου, ήταν πιο ψύχραιμη και πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68, 83-76 (παράταση).

Ρέθυμνο (Ζιάγκος): Τζόνσον 12 (5 ριμπ.), Χριστοδούλου 13, Μπαρτ Τζούνιορ 17 (7 ασίστ), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 4 (6 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5, Μπρέισι Ντέιβις 18.

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 (7 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 10 (10 ριμπ.), Οκερέαφορ 6, Αγκμπελέσε, Χόκινς 12, Κώττας 4, Καμπερίδης 7, Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Καλαϊτζάκης, Λοβ 15, Ντόρσεϊ 6.