Πρωτοχρονιάτικο «ξέσπασμα» για Άρσεναλ και Τότεναμ

21:53 | 01/01/2019

Οι δύο Λονδρέζικες ομάδες ξεκίνησαν με το δεξί τς υποχρεώσεις τους στην Πρέμιερ για το 2019

Στη Φούλαμ του Κλαούντιο Ρανιέρι ξέσπασε η Άρσεναλ, μετά την «πεντάρα» από τη Λίβερπουλ την προηγούμενη αγωνιστική, στην Premier League. Με... τέσσερις «σφαίρες», 4-1, οι «κανονιέρηδες» διέλυσαν την προτελευταία του βαθμολογικού πίνακα στο ''Emirates'' για την 21η αγωνιστική διατηρώντας την παράδοση που τους θέλει να μη γνωρίζουν ήττα σε εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Φούλαμ. H Άρσεναλ έφτασε τους 41 βαθμούς και βρίσκεται στο +6 από την 6η Γιουνάιτεντ, έχοντας, όμως, ματς περισσότερο.

Λίγο αργότερα, η Τότεναμ με τρια γκολ στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε εύκολα στο Κάρντιφ. Τα "σπιρούνια" προηγήθηκαν μόλις στο 3' με γκολ - καραμπόλα από τον Χάρι Κέιν. Μάλιστα, με αυτό το γκολ ο Κέιν έχει βρει δίχτυα απέναντι σε 28 διαφορετικούς αντιπάλους! Το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων σημείωσε στο 12' με όμορφο τρόπο ο Κρίστιαν Έρικσεν με υπέροχο σουτ, ενώ δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Σον διαμόρφωσε το 3-0. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε χαμηλότερο ρυθμό και έτσι η Τότεναμ πήρε τους πολύτιμους γι αυτήν τρεις βαθμούς.