Ρεκόρ πόντων ο Βεζένκοφ, στην ήττα των Κινγκς

10:30 | 30/11/2023

Ο Καουάι Λέοναρντ σημείωσε 34 πόντους, ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 26 πόντους με 5 τρίποντα και οι Λος Άντζελες Κλίπερς εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Κινγκς για να πάρουν τη νίκη με 131-117 στην πρωτεύουσα της Καλιφόρνια.

Ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 19 πόντους, ο Τέρανς Μαν 18 και ο Ίβιτσα Ζούμπατς 14 για τους Κλίπερς, οι οποίοι σημείωσαν 72 πόντους και απέκτησαν προβάδισμα 22 πόντων στο ημίχρονο καθαρίζοντας το ματς.

Ο ΝτεΆρον Φοξ με 40 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς, οι οποίοι ένα βράδυ νωρίτερα κέρδισαν ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στους Ουόριορς (124-123) για το In-Season Tournament.

Η διαφορά έφτασε και τους 25 πόντους, αναγκάζοντας τους Κινγκς να παλεύουν για την ανατροπή δεύτερη συνεχόμενη νύχτα. Αλλά αφού ανέτρεψαν διαφορά 24 πόντων κόντρα στο Γκόλντεν Στέιτ, το καλύτερο που μπορούσε να κάνει το Σακραμέντο αυτή τη φορά ήταν να μειώσει σε 113-100 με 6:35 να απομένουν για τη λήξη.

Πολύ καλό ματς πραγματοποίησε ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος έκανε ρεκόρ πόντων για εφέτος με 13 πόντους (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής, που επίσης είναι ατομικό ρεκόρ.