«Ρουκέτες» για φίλημα!

08:23 | 25/05/2018

Οι Χιούστον Ρόκετς επικράτησαν των Ουόριος στο πέμπτο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα πρόκρισης στου τελικούς του NBA

Προβάδισμα πρόκρισης για τους Ρόκετς στους τελικούς του NBA. Η παρέα του Χάρντεν, επικράτησε των Ουόριορς στο Game 5 των τελικών της Δύσης με 98-94, ανέτρεψε την σειρά και θέλεο μία νίκη για να βρεθεί στους τελικούς!

Κορυφαίοι οι Γκόρντον (24 π.) και Πολ (20 π.) για τους θριαμβευτές, με τον Χάρντεν που είχε το αρνητικό 0/11 τρίποντα να τελειώνει το παιχνίδι με 19 πόντους.Για τους Ουόριορς ξεχώρισε ο Ντουράντ με 29 πόντους, ενώ ο Τόμπσον έμεινε στους 23 πόντους και ο Κάρι στους 22. Τέλος ο Γκριν έκανε double-double με 12 πόντους και 15 ριμπάουντ.Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν στην Καλιφόρνια στο 6ο παιχνίδι της σειράς, μια νίκη μακριά από την πρόκριση οι ''ρουκέτες''.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Πολ τραυματίστηκε στο πόδι που έχει πρόβλημα, αποχώρησε από το παιχνίδι τα τελευταία λεπτά και η συμμετοχή του την Κυριακή τίθεται αμφίβολη.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-17, 45-45, 71-72, 98-94