Σεβίλλη... League!

23:56 | 21/08/2020

Για πάντα δικό της! Η Σεβίλλη νίκησε 3-2 την Ίντερ και κατέκτησε το έκτο Europa League της ιστορίας της.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας είναι η πολυνίκης του θεσμού και φρόντισε να επιβεβαιώσει ότι αυτή είναι η διοργάνωση της.

Έστω κι αν βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, το συγκρότημα του Λοπετέγκι κατάφερε να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και στο τέλος να πανηγυρίσει στο μεγάλο τελικό του Final-8 της Κολωνίας.

Το πρώτο ημίχρονο του τελικού ήταν καταπληκτικό. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για το σύνολο του Κόντε, που μόλις στο 5’ προηγήθηκε με πέναλτι του Λουκάκου, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Ντιέγκο Κάρλος.

Οι νικητές, πάντως, είχαν απαντήσεις και με πρωταγωνιστή τον Ντε Γιονγκ έφεραν τα πάνω-κάτω στο παιχνίδι.

Στο 12’ αρχικά ισοφάρισε με κεφαλιά και στο 33’ με τον ίδιο τρόπο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα, όμως, ο Γοδίν, επίσης, με το κεφάλι σημείωσε το 2-2.

Στην επανάληψη η Ίντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Λουκάκου στο 65’ και έτσι η Σεβίλλη στο 74’ έφτασε στο 3-2.

Ο Ντιέγκο Κάρλος έκανε εντυπωσιακό ανάποδο «ψαλίδι», η μπάλα βρήκε στον Λουκάκου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν ν’ αντιδράσουν και στο 82’ «άγγιξαν» το γκολ, όμως ο Κουντέ έδιωξε πάνω από τη γραμμή την προβολή του Σάντσες.

Τίποτα, έτσι, δεν άλλαξε και η Σεβίλλη ήταν ξανά η θριαμβεύτρια σε τελικό Europa League.