​SL2 - Νότιος όμιλος: Το πανόραμα και η βαθμολογία

20:28 | 03/05/2023

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης και το θρίλερ της ανόδου.

Αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Τοράλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Athens Kallithea FC επικράτησε 3-1 της Παναχαϊκής στο γήπεδο «Γρηγόρης Λαμπράκης», για την 23η αγωνιστική της Super League 2, και παραμένει στο... κυνήγι της πρωτοπόρου Κηφισιάς στον Β΄ όμιλο. Δύο γκολ του Λουκίνα μέσα σε ένα πεντάλεπτο (51΄-55΄) και ένα του Ναμπί στις καθυστερήσεις, επέτρεψαν στην ομάδα της Καλλιθέας να επιστρέψει στις νίκες (μετά την ήττα με 5-4 από τον Ολυμπιακό Β΄ την προηγούμενη αγωνιστική) και να μειώσει προσωρινά σε δύο βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από την Κηφισιά, η οποία παίζει αύριο (4/5) με την ΑΕΚ Β΄.

Ο Ολυμπιακός Β΄, με γκολ του Μπα στο 71΄, νίκησε 1-0 στο Κερατσίνι την Προοδευτική και δυσκόλεψε πολύ την προσπάθεια των «βυσσινί» να παραμείνουν στην κατηγορία. Η ομάδα του Κορυδαλλού έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει το Αιγάλεω, το οποίο γνώρισε απροσδόκητη εντός έδρας ήττα (3-2) από τη σχεδόν καταδικασμένη Επισκοπή, δεχόμενο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Κεφαλά. Η Καλαμάτα, τέλος, νίκησε 1-0 στην Ηλιούπολη την τοπική ομάδα (που έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις), με την οποία μέχρι σήμερα ισοβαθμούσε στην έκτη θέση της κατάταξης.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της Τετάρτης (3/5), τα Χανιά επιβλήθηκαν εύκολα με 3-0 του ΠΑΟ Ρουφ στον Ταύρο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

15. Ηρόδοτος -11 -22αγ.

* Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β΄ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος 2022-2023.

* Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β΄ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος 2022-2023.

* Αφαιρούνται δεκαπέντε (15) βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

* Η ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα 2022-2023.