Σπουδαία επιτυχία για τον Φιλιππάκη στο Ευρωπαϊκό Taekwondo

16:05 | 02/04/2022

Ο Πέτρος Φιλιππάκης διακρίθηκε στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα TΑE KWON DΟ ITF στην Κροατία.

Ο Φιλιππάκης, που έχει ξεκινήσει την ενασχόλησή του με το άθλημα από τα 5 του χρόνια, έβαλε το δικό του λιθαράκι για την επιτυχία της εθνικής αποστολής στη διοργάνωση, η οποία κατέκτησε την 1η θέση στην Ευρώπη με 52 χρυσά, 42 ασημένια και 44 χάλκινα μετάλλια! O ίδιος κέρδισε ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια στην Κροατία.

Συγκεκριμένα, ο πρωταθλητής του Αθλητικού Συλλόγου Tae Kwon do ITF Χερσονήσου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ατομικό Τul Eφήβων 16-17 ΙΙΙ DAN και το χάλκινο μετάλλιο τόσο στο ατομικό όσο και στο ομαδικό στις ειδικές τεχνικές εναέριων Εφήβων 14-17 Ι-ΙΙΙ DAN.