Σπουδαία η Αναγέννηση, ακόμα πιο κοντά στο όνειρο!

Mπασκετ

Ακόμα ένα βήμα πιο κοντά στην Β' Εθνική βρίσκεται η Αναγέννηση, επικράτησε του Πορφύρα με 68-60 στο κλειστό του Αρκαλοχωρίου και θα αγωνιστεί απέναντι στην Ηλιούπολη για την άνοδο στην Β' Εθνική

Έπειτα από τα πρόσφατα αγχωμένα και μέτρια σε ρυθμό παιχνίδια της, η ομάδα του Παπαδάκη απέδειξε σήμερα ότι δίκαια τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, κέρδισε τον Πορφύρα και έκανε το 3-2 στη σειρά, προκρίθηκε στους τελικούς ανόδου.

Πολύ καλή στο πρώτο μέρος, κακή στην γ' περίοδο, την τράβηξε ο Μαραγκάκης στην τελευταία περίοδο με κρίσιμα εύστοχα σουτ. Η κρητική ομάδα στο κατάμεστο κλειστό του Αρκαλοχωρίου επικράτησε με .... του Πορφύρα και θα αγωνιστεί με την Ηλιούπολη στους τελικούς για μια θέση στην Β' Εθνική. Μάλιστα, η Αναγέννηση έχει το 2-0 υπέρ της από τα ματς της κανονικής περιόδου και θα χρειαστεί μόλις μια νίκη για να πάρει την άνοδο.

Με ενέργεια στην άμυνα, η Αναγέννηση βρέθηκε στο 21-10 την πρώτη περίοδο, ακόμα καλύτερη στην συνέχεια έφτασε στο πειστικό 36-20 του πρώτου ημιχρόνου. Όμως, στην επανάληψη ''κόλλησε'' επιθετικά, ο Πορφύρας σημείωσε 18 πόντους και μπήκε στην 4η περίοδο με διαφορά κάτω των 10 πόντων, μάλιστα το παιχνίδι έφτασε στον πόντο (49-48), 8 λεπτά πριν το τέλος. Όμως, ο Μαραγκάκης με ατομικές ενέργειες και μεγάλα σουτ, ξεμπλόκαρε τους γηπεδούχους και έδωσε την νίκη - πρόκριση στην Αναγέννηση απέναντι στον μαχητικό Πορφύρα με 68-60

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 36-20 / 47-38, 68-60

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Λιαρομμάτης
Αναγέννηση (Παπαδάκης-Μαραγκάκης): Μητρόπαπας 17 (1), Κριθινάκης 2, Καλογεράκης, Μαραγκάκης 13 (2), Σπυριδάκης 8 (1), Κουρέπης 22, Βερτούδος, Ραζής 6.

Πορφύρας (Λειβάδης): Κυριακόπουλος 3 (1), Γεωργούλης 15 (1), Μαυρομιχάλης , Γουρδομιχάλης, Τριανταφυλλίλης 8, Ταγαρης 5, Πηλιούνης 14, Λαμπρόπουλος, Τσούτσος 9 (2), Παπαδόπουλος 2, Βερεβής, Συμεωνίδης 4.

φωτογραφία: Ειρήνη Αγά