Σπουδαία νίκη ο ΟΦΙ, «χ»αμένη ευκαιρία για τα Χανιά

17:09 | 09/04/2023

Επεισοδιακή νίκη της ομάδας της Ιεράπετρας απέναντι στην Προοδευτική, έμειναν στο 1-1 τα Χανιά στην Καλαμάτα.

«Ατσάλινος» ο ΟΦΙ, πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Προοδευτικής, επικρατώντας με 1-2, σε ένα παιχνίδι το οποίος διακόπηκε προσωρινά στο 74′, λόγω έντασης και αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο, μετά το γκολ των φιλοξενούμενων.

Ο ΟΦΙ πήρε προβάδισμα στο 5’ με τον πρώτο του σκόρερ Πατρίκ Βουό (0-1),για να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο η Προοδευτική και συγκεκριμένα στο 63’ με τον προερχόμενο από τον πάγκο Μάντιτς.

Στο 74’ ο Τσορνομάς αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Μπλανκ για το 1-2, για να ακολουθήσει διακοπή του αγώνα για μερικά λεπτά.

Στην Καλμάτα, τα Χανιά πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, αλλά έμειναν στο 1-1 με την τοπική ομάδα. Η Καλαμάτα ήταν αυτή που προηγήθηκε στο χρόνο των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με δράστη τον Ρόβα. Tα Χανιά κατάφεραν να επιστρέψουν με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο μετά από προσωπική ενέργεια του Γιώργου Μάναλη στο 51’.

Δέκα λεπτά αργότερα, στο 61’, ο διαιτητής Αλάμπεης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μόζερ, όμως στο χρόνο που ακολούθησε τα Χανιά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ και να φύγουν με το διπλό.

Θυμίζουμε πως ο Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα όπερ σημαίνει η αναμέτρηση με το Αιγάλεω δεν θα πραγματοποιηθεί.

H Eπισκοπή, τέλος, αυτή την αγωνιστική έχει ρεπό.