Σπουδαία παιχνίδια και 2-2 για Σίξερς και Σανς

09:34 | 08/05/2023

Συγκλονιστικό ματς διεξήχθη στη Φιλαδέλφεια όπου οι Σίξερς επικράτησαν των Σέλτικς με 116-115 σην παράταση (κ.α. 107-107) και ισοφάρισαν τη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 2-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν που σημείωσε το νικητήριο τρίποντο για τους γηπεδούχους περίπου 18 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Οι Σίξερς έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο και ο «Μούσιας» ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 42 πόντους (10/14 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές), 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 47 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα ο Τζοέλ Εμπίιντ είχε 34 πόντους (11/26 σουτ) και 13 ριμπάουντ ενώ 14 πόντους σημείωσε ο Ταϊρίς Μάξεϊ.
Σε ότι αφορά στους «Κέλτες» ο Τζέισον Τέιτουμ ξεκίνησε με 0/8 σουτ αλλά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (9/20 σουτ) και 18 ριμπάουντ ενώ 23 πόντους σημείωσε ο Τζέιλεν Μπράουν, που όμως επιχείρησε μόλις τρία σουτ στην 4η περίοδο και κανένα στην παράταση. Ο Μάρκους Σμαρτ είχε 21 πόντους και ο Μάλκομ Μπρόγκντον 19 πόντους.
Η σειρά πλέον επιστρέφει στη Βοστώνη για το 5ο ματς.

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο Φοίνιξ όπου οι Σανς επικράτησαν των Νάγκετς με 129-124 και ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης που μεταφέρεται στο Ντένβερ για το Game 5.

Το δίδυμο Κέβιν Ντουράντ (36 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Ντέβιν Μπούκερ (36 πόντοι, 12 ασίστ) τα έδωσε όλα για τους γηπεδούχους ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε ο Λάντρι Σάμετ που είχε 19 πόντους αλλά με 4 καθοριστικά τρίποντα στο 4ο δωδεκάλεπτο.
Για τους «σβόλους» ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν εξωπραγματικός και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 53 πόντους (18/26 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/13 βολές), 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ ενώ 28 πόντους πρόσθεσε ο Τζαμάλ Μάρεϊ.

Χαρακτηριστικό της έντασης του ματς ήταν η φάση της 2η περιόδου όταν ο Γιόκιτς πήγε να πάρει τη μπάλα από έναν φίλαθλο των γηπεδούχων ο οποίος ήταν ο ιδιοκτήτης των Σανς Ματ Ίσμπια. Ο Ίσμπια δεν του έδινε τη μπάλα και ο «τζόκερ» τον έσπρωξε και δέχθηκε τεχνική ποινή από τους διαιτητές.