Σπουδαίος ο Γιάννης αλλά οι Χοκς είχαν τις λύσεις!

07:29 | 24/06/2021

O Χοκς νίκησαν στο Μιλγουόκι (116-113) και έκαναν το 1-0 στους τελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας με πρωταγωνιστή τον Τρέι Γιάνγκ - εξαιρετικός ο Αντετοκούνμπο - δείτε τα highlights του αγώνα

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο 22χρονος τριτοετής Τρέι Γιανγκ που σταμάτησε στους 48 πόντους (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές), μάζεψε έξι ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής. Ήξερε ότι οι Μπακς θα του δώσουν τα φλότερ και τα σουτ από μέση απόσταση για να κλείσουν τους συμπαίκτες του στην περιφέρεια, τους "τιμώρησε" στον υπερθετικό βαθμό και τους ανάγκασε να σκέφτονται πως θα κάνουν πλέον το μπρέικ στο μπρέικ που θα τους δώσει πίσω το αβαντάζ έδρας.

Ακόμα μία σπουδαία βραδιά από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, σε άμυνα κι επίθεση, με τον Μπουντενχόλζερ να τον αφήνει για 41 λεπτά στο ματς και να τον βλέπει να έχει 34 πόντους (14/23 δίποντα, 6/8 βολές), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, δύο κλεψίματα, δύο μπλοκ, τρία λάθη και τέσσερα φάουλ. Ο Greek Freak συνεργάστηκε άψογα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον καταπληκτικό Τζρου Χόλιντεϊ (33 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), από εκεί και πέρα όμως ο Πι Τζέι Τάκερ δεν έγινε παράγοντας του ματς, όπως αναμενόταν, ο Κρις Μίντλετον είχε 0/9 σουτ από την περιφέρεια και αστόχησε στο τρίποντο για την παράταση, ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ έχασε κατά κράτος τις μάχες με τον Κλιντ Καπέλα (12 πόντοι - 19 ριμπάουντ).

Εκτός από τον Γιανγκ (που έγραψε και ένα ιστορικό ρεκόρ στο ΝΒΑ) και τον Ελβετό σέντερ των Χοκς, καταπληκτικός ήταν και ο -restricted free agent στο τέλος της σεζόν- Τζον Κόλινς που σταμάτησε στους 23 πόντους. Γιανγκ και Κόλινς είχαν 23/32 δίποντα και πολλές αποτελεσματικές συνεργασίες, το βράδυ που οι Χέρτερ - Μπογκντάνοβιτς είχαν 6/18 σουτ (1/8 τρίποντα). Αυτό ήταν το τρίτο μπρέικ των Χοκς σε Game 1 στα φετινά playoffs μετά από εκείνα στη Νέα Υόρκη και τη Φιλαντέλφια. Ταυτόχρονα, αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη σε σειρά τελικών.'

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 59-54, 85-88, 113-116

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 4 (2/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (14/23 δίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 41 λεπτά), Λόπεζ 7 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μίντλετον 15 (6/14 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 40:34), Χόλιντεϊ 33 (9/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 11 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 5 (1), Τιγκ

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (ΜακΜίλαν): Χέρτερ 13 (1/6 τρίποντα), Κόλινς 23 (10/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Καπέλα 12 (6/9 δίποντα, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 4 (1/6 σουτ), Γιανγκ 48 (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη σε 41:05), Γκαλινάρι 9 (4/9 σουτ), Χιλ 4, Γουίλιαμς 3 (1), Οκόνγκου