Στην 6η θέση ο Ανδρογέας, στο Πανελλήνιο Νεανίδων

15:49 | 23/04/2023

​Ο Ανδρογέας κατέκτησε την 6η θέση στο 37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων μετά την ήττα του με 54-52 από τον Ολυμπιακό Βόλου

Έπειτα από ένα παιχνίδι στα ''Δύο Αοράκια'' με αρκετές συγκινήσεις, ο Ανδρογέας κατάφερε να γυρίσει το ματς, είχε ως κορυφαία την Μηλιαρά με 23 πόνους, όμως ο Ολυμπιακός Βόλου κέρδισε για 2ο παιχνίδι την κρητική ομάδα και κατέλαβε την 5η θέση, 6η ο Ανδρογέας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός Βόλου από το ξεκίνημα πήρε προβάδισμα στο σκορ με την Νταϊάκη να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση. Αρχικά ξέφυγε με 20-11 (14’30’’) διατηρώντας την πρωτοπορία σε όλο το πρώτο ημίχρονο (30-19, 18’’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ανδρογέας πίεσε, ήταν εύστοχος από την περιφέρεια μειώνοντας σε 32-29 (22’30’’) και προηγήθηκε με τρίποντο της Γαλανάκη στο 30’ (41-40). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Το φινάλε είχε δραματική εξέλιξη με τη Καραστάθη να κάνει το 52-50 (38’42’’) για τον Ολυμπιακό Βόλου, στα 52’’ η Καζάκη αστόχησε σε δύο βολές, ενώ το έκανε και η Οικονομίδου. Στα 11 δευτερόλεπτα η Μηλιαρά έφερε το ματς στα ίσα (52-52) για να έρθει 4,5 δεύτερα από το τέλος η Νταϊάκη να κάνει το 54-52 που ήταν το τελικό σκορ.

Ο Μάνος Σηφομιχελάκης αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία κατά την διάρκεια του 2ου δεκαλέπτου.

Διαιτητές: Τζίμης, Ξυλάς, Γερός
Δεκάλεπτα: 13-7, 31-24, 40-41, 54-52
Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Ράπτη 6, Πολύζου 6, Λογοδότη 2, Καραστάθη 7, Κοτοπούλη 5, Οικονομίδου, Νταϊάκη 28(4).
Ανδρογέας (Σηφομιχελάκης): Καζάκη 8(2), Γαλανάκη 6(1), Γιαπιτζόγλου 10, Τζανετλη,Χαλεπάκη 2, Μηλιάρα 23(3), Τσαγκαράκη 3(1), Μουρτζάκη, Βαρδαβά.