Στον τελικό ο Τσιτσιπάς!

19:38 | 11/06/2021

Θα διεκδικήσει το πρώτο Grand Slam της καριέρας του!

Μυθικός Στέφανος Τσιτσιπάς! Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησε 3-2 σετ (3-6, 3-6, 6-4, 6-4, 3-6) του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και πέρασε στον τελικό του Roland Garros.

Το Νο5 του κόσμου, που από τη Δευτέρα (14/04) θα είναι τουλάχιστον μία θέση παραπάνω, ήταν καταπληκτικός και νίκησε τον μαχητικό Γερμανό.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για εκείνον, προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά ο Ζβέρεφ αντέδρασε και ισοφάρισε, παίρνοντας και το ψυχολογικό πλεονέκτημα στο παιχνίδι.

Παρόλα στο πέμπτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος έκανε μπρέικ νωρίς, διατήρησε το σερβίς του και έφτασε στον θρίαμβο.

Τον αντίπαλο του στον τελικό της Κυριακής (13/06) θα τον μάθει από τον νικητή του ζευγαριού Τζόκοβιτς-Ναδάλ.