Στους τελικούς οι Μαϊμι Χιτ - ο Ντόντσιτς και το Game 7 στο Φοίνιξ

08:50 | 13/05/2022

Στους τελικούς της Ανατολής οι Χιτ, κέρδισαν με 99-90 τους Σίξερς - Game 7 στο Ντάλας - Φοίνιξ

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να είναι συγκλονιστικός και να τελειώνει τον αγώνα με 32 πόντους οι Χιτ νίκησαν με 99-90 τους Σίξερς στην Φιλαντέλφεια στο Game 6 και προκρίθηκαν στους τελικούς της Ανατολής με 4-2 νίκες. Παίζοντας στο δικό του τέμπο, ο All Star φόργουορντ εκτέλεσε την άλλοτε ομάδα του, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους. Από κοντά τον ακολούθησε ο Μαξ Στρους με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Πι Τζέι Τάκερ να προσθέτει 12 πόντους. Για τους Σίξερς, που έχασαν νωρίς με σοκαριστικό τραυματισμό στο αριστερό γόνατο τον Ντάνι Γκριν, ο Τζοέλ Εμπίντ είχε 20 πόντους (αλλά με 9/24 σουτ) και 12 ριμπάουντ και ο Ταϊρίς Μάξι 20 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 11 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο.

Στο Ντάλας, οι Μάβερικς με πρωταγωνιστή τον Λούκα Ντόντσιτς μοιάζουν αλύγιστοι. Ο Σλοβένος σημείωσε 33 πόντους, άγγιξε το triple-double και η ομάδα του Τέξας κέρδισε εύκολα με 113-86 τους Σανς στο Game 6, στέλντοντας την σειρά σε Game 7 και πλέον όλα είναι ανοιχτά.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμα ένα βράδυ ο ηγέτης των Μαβς, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Ρέτζι Μπούλοκ να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράνσον 18 πόντους.Για τους Σανς, που από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα φάνηκε να μην έχουν δυνάμεις και κουράγιο να ακολουθήσουν στο σκορ, ο ΝτιΆντρε Έιτον είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Μπούκερ 19 πόντους (6/17 σουτ και 8 λάθη), ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 13 πόντους με 4/7 σουτ, αλλά και 5 λάθη για 4 ασίστ.