Συγκλονιστικό παιχνίδι στο Ντάλας, με τους Μπακς να κλέβουν τη νίκη

08:22 | 10/12/2022

Οι Μπακς κέρδισαν με 106-105 τους Μάβερικς σε ένα ματς που τα είχε όλα

Σε ένα ματς με ατμόσφαιρα playoffs οι Μπακς κατάφεραν να αποδράσουν με την νίκη από το Ντάλας (105-106) κόντρα στους Μάβερικς, επιστρέφοντας από το -12 στο δεύτερο ημίχρονο, σε ένα ματς με 10 ισοπαλίες και 10 εναλλαγές στο σκορ.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν αυτός που με καλάθι έπειτα από πανέξυπνο play του Μπουντενχόλζερ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Λούκα Ντόντσιτς είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στους Μάβερικς, αλλά αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος, για ένα Ντάλας που αυτοκτόνησε, αφού με το σκορ στο 105-104 ο Ντόριαν Φίνι-Σμιθ αστόχησε σε δύο βολές, ενώ νωρίτερα, με το σκορ στο 101-102, ο Τιμ Χάρνταγουεϊ είχε 0/3 βολές.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν κακός για τρεις περιόδους, στα πιθανότατα τρία χειρότερα φετινά του δωδεκάλεπτα. Στην τέταρτη περίοδο όμως ήταν ξανά Γιάννης, φέρνοντας τούμπα το ματς, σημειώνοντας 15 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε αποβλήθηκε όμως με 6 φάουλ, βλέποντας τους συμπαίκτες του να καθαρίζουν το ματς.

Σημαντική η συνεισφορά του Κρις Μίντλετον με 19 πόντους, στους 17 πόντους σταμάτησε ο Τζρου Χόλιντεϊ.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντστις είχε 33 πόντους και 11 ασίστ και ο Σπένσερ Ντίνγουιντι στους 15 πόντους.

Στο 13-12 (10-4 εντός έδρας και 3-8 εκτός έδρας ) το ρεκόρ των Μάβερικς, στο 19-6 των Μπακς (12-3 εντός έδρας και 7-3 εκτός έδρας), που πατάνε γερά στην 2η θέση της Ανατολής.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ρόκετς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (12/12 στις 02:00) στο Toyota Center του Χιούστον.

πηγή: sport24.gr