Συγκλονιστικός τελικός - Το πήρε η Βιγιαρεάλ!

01:03 | 27/05/2021

Στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 11-10 η Βιγιαρεάλ νίκησε τη Μάντστεστερ Γιουνάιτεντ και κατέκτησε το Europa League

Η κανονική διάρκεια και η παράταση του τελικού στο «Polsat Plus Arena Gdańsk» έληξε 1-1 και στα πέναλτι ο ντε Χέα ήταν ο μοιραίος παίκτης της αγγλικής ομάδας. Ο Ρούλι απέκρουσε το πέναλτι σε μία χιτσκοκική διαδικασία και χάρισε το τρόπαιο στο «κίτρινο υποβρύχιο».

Το παιχνίδι σε όλο το 90λεπτο ήταν ένας μονόλογος της Γιουνάιτεντ (έφτασε και 59-41 η κατοχή), με την Βιγιαρεάλ να παίζει κυρίως άμυνα προσπαθώντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Η Μάντσεστερ απάντησε στο γκολ του Μορένο στο 29' μετά από στημένη φάση (η αχίλλειος πτέρνα των Άγγλων) με το τέρμα του Καβάνι στο 55' και συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να απειλήσει. Το έκανε κάποιες φορές, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και οδηγήθηκαμε στην ημίωρη παράταση.

Εκεί η Βιγιαρεάλ βγήκε από το καβούκι της και πήρε μπάλα θέλοντας να απειλήσει την εστία του... θεατή ντε Χέα. Κάτι, όμως, η κούραση και οι πολλές διακοπές έδωσαν την ευκαιρία στο χρόνο να κυλήσει για να οδηγηθούμε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, για πρώτη φορά μετά το 2014. Τότε, η Σεβίλη του Έμερι κέρδισε στα πέναλτι την Μπενφίκα. Τώρα, 7 χρόνια μετά, η Βιγιαρεάλ του Έμερι κέρδισε στα πέναλτι τους «κόκκινους διαβόλους».

Χρειάστηκε να εκτελεστούν 22 (!) πέναλτι, να χάσει το 23ο ο Ντε Χέα (το μοναδικό χαμένο σε όλη τη διαδικασία) και η Βιγιαρεάλ να φτάσει στην κατάκτηση του Europa League, εξασφαλίζοντας θέση στο Champions League της επόμενης σεζόν.