Τα Χανιά κέρδισαν τον ΟΦΗ στην παράταση!

19:08 | 18/10/2020

Ο ΟΦΗ ηττήθηκε με 80-82 από τον ΑΟΚ Χανιά στην παράταση

Στην παράταση κρίθηκε και το δεύτερο παιχνίδι του ΑΟΚ. Αυτή την φορά (σε σχέση με την πρεμιέρα) οι παίκτες του Κεσαπίδης ήταν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί, στην 2η αγωνιστική της Β' Εθνικής. Η ομάδα των Χανίων επικράτησε με 82-80 του ΟΦΗ σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση (71-71 κανονική διάρκεια).

Ο ΟΦΗ ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης τα οποία έχασε από τις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Αφορμή τα φάουλ των Πάλλη και Πρωτογεράκη και την στόχευση του ΑΟΚ μέσα στο καλάθι με την ομάδα των Χανίων να αναλαμβάνει ''οδηγός'' στον αγώνα. Το παιχνίδι, στο κλειστό του Κλαδισσού, είχε αρκετή δύναμη, φάουλ και στα τελευταία λεπτά οι παίκτες των δύο ομάδων οδηγήθηκαν στις βολές.

Με το σκορ στο 71-69, ο Αλέξανδρος Πετράκης επιχείρησε τρίποντο όμως ο Γοργόνης τον έκοψε, ο Χουχούμης πήρε το ριμπάουντ και οδηγήθηκε αμέσως στην γραμμή των βολών. Εκεί, έχασε και τις δύο με τον ΟΦΗ να έχει στην διάθεση του περίπου 8 δευτερόλεπτα. Ο Μποχωρίδης ισοφάρισε με δύο ελεύθερες βολές (71-71), 2,5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα.

Η παράταση πήγε πόντο - πόντο για τις δύο ομάδες, με τον ΑΟΚ να προηγείται με 82-80 και τον ΟΦΗ να έχει ολόκληρη επίθεση. Ο Μποχωρίδης αστόχησε έξω από την γραμμή του τριπόντου και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Από τους γηπεδούχους, κορυφαίος ο Χουχούμης είχε 21 πόντους και ο Μανάκας 16 ενώ για τον ΟΦΗ ο Μποχωρίδης σημείωσε 18 πόντους, 15 ο Πετράκης και 14 ο 41χρονος Κώστας Πάλλης.

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ – ΟΦΗ 82-80 (71-71 κ,αγ)

Διαιτητές : Κωνσταντινόπουλος-Κοτσώνης-Κούλης Χ
Δεκάλεπτα : 16-23, 34-35, 52-53, 71-71 (κ.αγ), 82-80
ΑΟΚ Χανιά (Κεσαπίδης): Χουχούμης 21 (4), Αλεξίου, Γοργόνης 11 (1), Ζανιδάκης 4, Ψαρράς 7 (2), Κιγμέτογλου 10 (2), Σανδραμάνης 12 (1), Παναρετάκης 1, Μανάκας 16
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 7, Μποχωρίδης 18 (2), Τσερκιτσόγλου 8 (2), Αγαπιάδης 9 (1), Πρωτογεράκης 8, Κριθινάκης, Πάλλης 14, Καψάλης, Πετράκης 15 (2), Μηλαθιανάκης 1