Τεράστιο διπλό του «αλύγιστου» Γιούχτα!

18:28 | 08/04/2023

Ο Γιούχτας είναι ασταμάτητος, παίρνοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο ντέρμπι με τη Θύελλα Ραφήνας!

Στο 21ο λεπτό η Θύελλα κέρδισε πέναλτι, με τον Γκούμα να το αξιοποιεί, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος ο Γιούχτας ανέβηκε και τα έπαιξε όλα για όλα, φτάνοντας στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Νύκταρης με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι έγινε... ροντέο, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, με τον Γιούχτα να έχει να αντιμετωπίσει και τον διαιτητή που έκανε ό,τι μπορούσε για να κόψει τον ρυθμό του.

Ωστόσο στο 89ο λεπτό ήρθε το «χρυσό» γκολ που έφερε το τεράστιο διπλό. Συγκεκριμένα, μετά από τρομερή ενέργεια του Δασκαλάκη από τα αριστερά, έκανε το σουτ, με τον τρματοφύλακα της Θύελλα να αποκρούει και στην επαναφορά ο Ροβίθης με νέο σουτ διαμόρφωσε το 1-2 που κρατάει την ομάδα των Αρχανών στην κορυφή της βαθμολογίας του Κρητικού ομίλου της Γ' Εθνικής.

Κατά τα λοιπά, ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι ανάμεσα στον ΑΟΑΝ και τον Αλμυρό, ο Πόρος συνέτριψε 1-5 τον αδύναμο Άγιο Ιερόθεο, ενώ ο ΑΟΤ έχασε εντός 1-0 από το Μαρκό και υποβιβάστηκε και μαθηματικα.