Τη νίκη η Μπάγερν, τα δοκάρια και την πρόκριση η Παρί - πέρασε και η Τσέλσι

00:02 | 14/04/2021

Παρά τις ήττες τους, Παρί Σεν Ζερμέν και Τσέλσι πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του Champions League

Ένα γκολ έκρινε το ματς της Παρί με την Μπάγερν, το πέτυχε η ομάδα του Μονάχου με τον Τσούπο-Μοτίνγκ, αλλά το 2-3 του πρώτου αγώνα έδωσε την πρόκριση στους γηπεδούχους που έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερη νίκη. Είναι χαρακτηριστική η... βροχή δοκαριών του Νεϊμάρ, ο οποίος σημάδεψε δοκάρι στο 34ο, 37ο και 39ο λεπτό! Η Παρί σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη, η κάτοχος του τροπαίου Μπάγερν πιο τυχερή και τελικά με το 0-1 το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει μία νίκη γοήτρου και τίποτε άλλο αποχαιρετώντας το εφετινό Champions League.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, στο ουδέτερο «Σάντσεθ Πιθχουάν», η Πόρτο πέτυχε το... γκολ της βραδιάς. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από σέντρα του Νανού από δεξιά, ο Ταρεμί με εκπληκτικό ψαλίδι διαμόρφωσε το 0-1 που δεν ήταν αρκετό για τους «δράκους». Η Τσέλσι με το 0-2 του πρώτου αγώνα πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο.