Tο καθήκον του ο Εργοτέλης και τώρα... Λεβαδειακός

17:45 | 28/04/2021

O Eργοτέλης χωρίς να εντυπωσιάσει σημείωσε 3 γκολ, είχε χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια, επικράτησε με 3-1 του Διαγόρα στο Παγκρήτιο για την 1η αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου της Superleague 2

O Eργοτέλης παρά το γεγονός ότι τουλάχιστον για 60 λεπτά δυσκολεύτηκε από τον αξιόμαχο Διαγόρα, μπήκε με το δεξί στα πλέι οφ ανόδου. Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε με 3-1, έφτασε τους 39 βαθμούς, παρέμεινε στο -5 από την 2η θέση.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη ξεκίνησε ιδανικά το ματς, ο Κόνραντ έχασε μια σπουδαία ευκαιρία στα πρώτα... δευτερόλεπτα του αγώνα και ο Κοκκίνης έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Κατσούρι έκανε μόλις στο 3' το 1-0. Όμως, μετά από λίγα λεπτά οι γηπεδούχοι φάνηκαν να χάνoυν τις ισορροπίες τους, ο Διαγόρας δεν είχε τις μεγάλες φάσεις όμως στο 24 ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπαστακό. Στο 27' ο Κόνραντ έχασε ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία όταν ο αέρας μπέρδεψε τον τερματοφύλακα Μπίντση όμως ο επιθετικός του Εργοτέλη δεν το εκμεταλλεύτηκε στέλοντας τξ επαφής την μπάλα στο δοκάρι. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΙΘΑΝΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ 27':

Στην επανάληψη ο Διαγόρας μπήκε καλύτερα, φάνηκε να ελέγχει το ματς όμως ο Εργοτέλης ήταν αυτός που δημιουργούσε τις κλασσικές ευκαιρίες. Ειδικά μετά την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του ανέτοιμου Μανουσάκη, το παιχνίδι άλλαξε και οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη, και στις δύο εστίες. Πιο σημαντικές εκείνες των γηπεδούχων. Στο 71' ο Ποζατζίδης κέρδισε πέναλτι με τον Μανουσάκη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, o Εργοτέλης έχανε σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το 82' όπου ο Μανουσάκης τον λύτρωσε με σουτ εντός περιοχής. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κουατένγκ με προσωπική ενέργεια στο 87' κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και έκανε το τελικό 3-1.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Κατσούρι, Σερβιλάκης (Ποζατζίδης 46'), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος, Τσέλιος (Appi 61') Μπουρσέλης, Κοκκίνης, Κωστανάσιος (Μανουσάκης 46'), Conraad

Διαγόρας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Σανδραβέλης (Σμυρλής 46') Νάτσης, Ρουγκάλας, Κωστούλας, Μανωλάκης, Λινάρδος (Αθανασίου 58'), Alaez (Γεωργίου 46'), Μπαστάκος, Μασούρας (Τσιαντούλας 58') Δημητρούλας