Το Μεξικό στο Copa America

17:30 | 22/11/2023

Η εθνική ομάδα του Μεξικό κατάφερε στα πέναλτι να πάρει την πρόκριση κόντρα στην Ονδούρα, εξασφαλίζοντας μια θέση στο Copa America και στα ημιτελικά του Nations League.

Η Ονδούρα είχε επικρατήσει 2-0 στην έδρα της στο πρώτο παιχνίδι, αλλά το Μεξικό κατάφερε να ισοφαρίσει αυτό το σκορ, να στείλει το παιχνίδι στην παράταση και τελικά στα πέναλτι, όπου πανηγύρισε την πρόκριση. Ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ μπήκε αλλαγή στο 104ο λεπτό του αγώνα και ήταν ένας από τους παίκτες των γηπεδούχων που ευστόχησε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου το Μεξικό επικράτησε με 4-2.