Το σήκωσε ο Βάτερμαν

SMS
16:10 | 01/05/2023

​Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η PSV Αϊντχόφεν κατέκτησε το Κύπελλο Ολλανδίας νικώντας τον Άγιαξ στο τελικό και ο Βάτερμαν σήκ

Η PSV επικράτησε 3-2 στα πέναλτι του Αίαντα, καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 μετά από 120 λεπτά αγώνα στο Ρότερνταμ.

Ένα αυτογκόλ του Μπράντγουεϊτ στο 42ο λεπτό έβαλε στη θέση του οδηγού τον Άγιαξ, ωστόσο ο Αζάρ ισοφάρισε με κοντινή προσπάθεια στο 67’ και έστειλε το ματς στο έξτρα ημίωρο. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα, με το τρόπαιο να κρίνεται στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου... μπήκαν μόνο τα μισά!Οι Μπρόμπεϊ, Τίμπερ και Άλβαρες δεν κατάφεραν να σκοράρουν από πλευράς Αίαντα, με την Αϊντχόφεν να έχει αστοχίες με Ραμάλιο και Σανγκαρέ και να επικρατεί 3-2.

Η ομάδα του Ρούουντ Φαν Νίστελροϊ κατέκτησε έτσι το Κύπελλο για 11η φορά στην ιστορία της και ο πρώην τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Μπόι Βάτερμαν πρόσθεσε ακόμα ένα τρόπαιο στη συλλογή του, παρ ότι δεν αγωνίστηκε, ήταν στον πάγκο της PSV. Ο Βάτερμαν έχει αγωνιστεί σε ένα παιχνίδι φέτος της Ολλανδικής ομάδας.