Τρίποντη «μαχαιριά» και ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα

20:03 | 19/04/2019

Τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη έχασαν, έπειτα από ένα συγκλονιστικό τελικό με 79-78 από το Ισραήλ.

Το ματς στα «Δύο Αοράκια» ήταν καταπληκτικό, με την Ελλάδα να κατακτάει τη δεύτερη θέση στον κόσμο, αφού γνώρισε την ήττα με buzzer beater του αντιπάλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την πρώτη περίοδο πολύ καλά και πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Στο ημίχρονο, μάλιστα, ήταν στο +11 (38-27), ενώ μπήκαν καλά και στο 3ο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκαν 54-42.

Από το σημείο, ωστόσο, εκείνο και μετά η Ελλάδα επέστρεψε στο παιχνίδι. Με καλή άμυνα και με σερί 12-0, ισοφάρισε 54-54 στο 31’, ενώ στο 35’ πέρασε μπροστά με 66-64. Οι νικητές πήραν πάλι προβάδισμα 67-66, αλλά μ’ ένα 7-0 τα Εκπαιδευτήρια Λαμπίρη έφτασαν στο 67-73.

Το Ισραήλ, πάντως, έκανε το 73-73, με 41 δευτερόλεπτα ν’ απομένουν για τη λήξη. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα τρίποντο για να γίνει το 76-76. Οι ηττημένοι με 2/2 βολές στα 2,5 ’’ πριν το φινάλε, πέτυχαν το 78-76. Με τρίποντο, ωστόσο, σε «νεκρό» χρόνο κι έπειτα από πολύ κακή άμυνα, το Ισραήλ νίκησε 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-27 (ημίχ.), 54-52, 79-78.