Τσέλσι-Μάντσεστερ Σίτι 4-4: Η ματσάρα της χρονιάς!

21:13 | 12/11/2023

«Ματσάρα» χωρίς νικητή στο «Στάμφορντ Μπριτζ»

Μοναδικές στιγμές ποιότητας και θεάματος προσέφερε το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Σίτι, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4 μετά από συναρπαστική εξέλιξη στο «Στάμφορντ Μπριτζ», στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με το πέναλτι του Χάαλαντ στο 25ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια οι «μπλε» αντέδρασαν και κατάφεραν να το «γυρίσουν» σε 2-1 με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (29') και Στέρλινγκ (37'), για να κάνει το 2-2 ο Ακάνζι με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Α' μέρους.

Στην επανάληψη ο Χάαλαντ έβαλε ξανά στην πρωτοπορία τους πρωταθλητές (47'), αλλά ο Τζάκσον νίκησε την άμυνα των «πολιτών» (67') και ισοφάρισε. Η Σίτι αντέδρασε ξανά και έκανε το 4-3 με τον Ρόδρι στο 86ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα, γράφοντας το τελικό 4-4.