Vamos, vamos, Argentina!

23:02 | 26/06/2018

H Αργεντινή με γκολ του Ρόχο στο 86' κέρδισε με 2-1 την Νιγηρία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση - ήττα στο τέλος για την Ισλανδία από την Κροατία (1-2)

Μετά κόπων και... βασάνων, η Αργεντινή προκρίθηκε σαν 2η από τον 4ο όμιλο. Η παρέα του Μέσι τα...χρειάστηκε, παρ ότι προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Μέσι στο 14', το πέναλτι του Μόσες στο 51' έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ανώτερη η Αργεντινή στο α' μέρος, καλύτερη κυρίως μετά την ισοφάριση η ομάδα της Νιγηρίας. Το άγχος είχε κυριεύσει την ομάδα του Σαμπαόλι, οι λύσεις δεν ερχόντουσαν μέχρι το 86'. Σε αυτό το λεπτό, ο Ρόχο με το δεξί! πέτυχε ένα υπέροχο γκολ έπειτα από σέντρα του Μερκάδο.

Στο άλλο παιχνίδι, η Κροατία με πολλές αλλαγές προηγήθηκε με τον Μπάντελ (53'), η Ισλανδία ισοφάρισε με πέναλτι του Σίγκουρντσον στο 76' με τον Πέρισιτς στις καθυστερήσεις να δίνει την λύση στους Κροάτες και το απόλυτο στον όμιλο.