«Ασημένιος» ο Χρήστου στο Μονακό, σπουδαία εμφάνιση ο Γκολομέεβ

09:10 | 09/06/2019

Η πρώτη ημέρα του Διεθνούς Μίτινγκ Mare Nostrum στο Μονακό ολοκληρώθηκε το Σάββατο (8/6) με τον Απόστολο Χρήστου να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ ύπτιο.

Τη δεύτερη θέση των 100μ. ύπτιο κατέλαβε ο Απόστολος Χρήστου, κατά την 1η ημέρα του διεθνούς μίτινγκ κολύμβησης που διεξάγεται στο Μονακό και είναι ο πρώτος από τους τρεις αγώνες της σειράς «Mare Nostrum». Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν πήγε καλά στον πρωινό προκριματικό και πέρασε μόλις και μετά βίας ως όγδοος με 55.97, στον τελικό όμως ήταν σαφώς καλύτερος και τερμάτισε σε 54.25, μένοντας πίσω μόνο από τον Αμερικανό Μάικλ Άντριου (53.84).

Σε μία αντίστοιχη διαδικασία στα 50μ. ελεύθερο, ο Κριστιάν Γκολομέεβ ήταν πρώτος στα προκριματικά με 22.39 και δεύτερος στο β΄ γύρο με 22.12, ενώ στα προημιτελικά πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος με 21.81.

Φυσικά ο «ασημένιος» πρωταθλητής Ευρώπης εξασφάλισε την πρόκριση για την τετράδα, ενώ παράλληλα επιβεβαίωσε το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.