Έχασε και παραμένει στην... πρίζα το ''Ηράκλειο''!

19:38 | 06/05/2018

To ''Ηράκλειο'' ηττήθηκε στα ''Δύο Αοράκια'' με 74-77 από την Δάφνη Δαφνίου

Το ''Ηράκλειο'' εξ αρχής δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στην αναγεννημένη Δάφνη Δαφνίου. Σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα, οι φιλοξενούμενη ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ, το ''Ηράκλειο'' έκανε την αντεπίθεση του στα τελευταία λεπτά όμως δεν μπόρεσε να αποτρέψει ακόμα μια ήττα (74-77). Εξαιρετικός ο Χάλαρης, πολύ καλός στο β' ο Πετράκης. Θυμίζουμε ότι το ''Ηράκλειο'' αγωνίστηκε ξανά χωρίς δύο βασικά στελέχη, Μποχωρίδη και Σταμπουλή.

Στα θετικά, το ''Ηράκλειο'' κράτησε την διαφορά (+4) από την νίκη του στην Δάφνη στον α' γύρο (88-84) και έτσι υπερτερεί στην ισοβαθμία με την ομάδα της Δάφνης Δαφνίου. Τις τελευταίες δύο αγωνιστικές αγωνιστικές το Ηράκλειο παίζει εκτός έδρας με τον Τρίτωνα και υποδέχεται το Κορωπί στα ''Δύο Αοράκια''. Μαθηματικά, το ''Ηράκλειο'' ακόμα δεν έχει εξασφαλίσει την παραμονή του, χαμός στις τελευταίες θέσεις , ειδικά μετά την νίκη στην παράταση που πέτυχε το Κορωπί.

Στην κορυφή, ο Διαγόρας νίκησε τον Πανελευσινιακό και θα ακολουθήσει τον Ιωνικό στην Α2 κατηγορία. Σώθηκε και μαθηματικά το Παγκράτι.

Δεκάλεπτα: 12-22, 23-38, 43-57, 74-77

Διαιτητές : Κωνσταντινίδου-Νάστος

Ηράκλειο (Μακράκης): Γουμενάκης, Λάκκας 8, Μηλαθιανάκης, Παπαδάκης 5, Λιανός 15 (1), Πρωτογεράκης 4, Καλατζής 2, Χάλαρης 26, Πετράκης 14 (1).

Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος): Γεωργούτσος 8, Κουφόπουλος, Καπώνης 4, Χρυσός, Σώφρονας 6 (2), Γκίνης 17 (4), Μιχόπουλος 8 (1), Γκουζέλης 10 (1), Τσιάκος 15, Τσελεμπής 9 (1).