«Εκκωφαντικό» διπλό σωτηρίας

18:51 | 05/03/2018

Πραγματοποιώντας την καλύτερη εφετινή του εμφάνιση, ο Εργοτέλης πήρε μεγάλη νίκη μέσα στα Περιβόλια επί του ΑΟΧ/Κισσαμικού με 0-3, με δυο γκολ του Έφορντ και ένα του Κάιπερς.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης την υπεροχή και τον έλεγχο και με εξαίρεση δυο λάθη, μέσα από τα οποία θα μπορούσαν να είχαν έρθει γκολ για τους γηπεδούχους, η παρουσία τους άγγιξε το άριστα.

Πρωταγωνιστικής της αναμέτρησης ο Έφορντ, με δυο γκολ και μια ασίστ στο ενεργητικό του, αλλά και πολλές καλές προσπάθειες και συνεχή κίνηση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τσέλιος, μια ήρεμη δύναμη στη μεσαία γραμμή των κιτρινόμαυρων, τόσο επιθετικά, όσο και ανασταλτικά.

Η ομάδα του Ηρακλείου στο γρηγορότερο ίσως γκολ ως τώρα του πρωταθλήματος, μόλις στο 38ο δευτερόλεπτο, άνοιξε το σκορ, ενώ το διπλασίασε πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, ενώ με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου είχε κάνει ήδη το 3-0 και ουσιαστικά είχαν πάρει τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στον αιφνιδιασμό του Εργοτέλη και μόνο στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Λέο, έγιναν κάπως απειλητικοί, αλλά και πάλι χωρίς να δημιουργήσουν μεγάλους κινδύνους στα καρέ του Εργοτέλη.