Επέστρεψαν τα… χαμόγελα στο «Ηράκλειο»

18:51 | 04/03/2018

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες το «Ηράκλειο»… χαμογέλασε και πάλι.

Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής υποδέχτηκε το Παγκράτι στα Δύο Αοράκια και πήρε τη νίκη με 81-77. Στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης ήταν καλύτερο από τον αντίπαλό του και κατέκτησε δίκαια το ματς.

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, όμως στο δεύτερη το συγκρότημα του Γιώργου Μακράκη… πάτησε γκάζι κι «έχτισε» μια μικρή διαφορά, ενώ στο 19’ προηγήθηκε με δέκα πόντους (41-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν κακοί σε άμυνα κι επίθεση και μ’ ένα επιμέρους 2-19, ο αθηναϊκός σύλλογος ήταν μπροστά 47-51 στο 27’, με το Ηράκλειο, πάντως, να «απαντάει» μ’ ένα 7-0 και να κάνει στο 30’ το 54-51.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες των «κυανόλευκων» ήταν πιο… υποψιασμένοι και με τρίποντες «βόμβες» των Πετράκη, Χάλαρη και Λιανού έφτασαν στο 71-60 στα 5’:08 πριν το τέλος της συνάντησης. Το Παγκράτι, βέβαια, δεν… παράτησε το παιχνίδι και με «οδηγό» τον Γεωργοπαπαδάκο έκανε το 78-75 στα 22.2 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Παρόλα αυτά, δεν άλλαξε κάτι και οι Κρητικοί πέτυχαν το στόχο τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-32 (ημίχ.), 54-51, 81-77.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Μακράκης): Κίτσος, Γουμενάκης, Λάκκας 7 (1), Μποχωρίδης 14 (1), Πετράκης 12 (3), Λιανός 22 (2), Πρωτογεράκης 2, Χάλαρης 20 (3), Παπαδάκης 3.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Δ. Κουστένης): Κούτρας 5 (1), Καυκής 22 (3), Γιαννίκος 5, Γεωργοπαπαδάκος 14 (3), Λυτόπουλος 4, Τζάτζας 3 (1), Χριστόπουλος 3 (1), Γερονίκος, Ξιούρας, Μπένος 13.