Η Σπάρτη «πάγωσε» το Παγκρήτιο!

17:10 | 23/02/2019

Ο Εργοτέλης παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι, τελικά έμεινε στο 1-1 με την Σπάρτη στο Παγκρήτιο

Δεν ήταν γούρικη η 18η αγωνιστική για τον Εργοτέλη. Οι ''κιτρινόμαυροι'' δεν μπόρεσαν να προσπεράσουν το εμπόδιο της Σπάρτης και έμειναν στο 1-1 στο ''βροχερό'' Παγκρήτιο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το εύστοχο πέναλτι του Γκαλβάο στο 27', ισοφάρισαν με την κεφαλιά του Μπάτζιου στο 68' όμως στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ το οποίο θα τους έδινε την νίκη και κατ επέκταση την ευκαιρία να βρεθούν ακόμα πιο κοντά στην πρώτη δυάδα της Football league.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε στο Παγκρήτιο με καταρρακτώδη βροχή όμως στη συνέχεια η ροή της κάπως κόπασε και ευνόησε τους παίκτες των δύο ομάδων που βρίσκονταν στον αγωνιστικό χώρο. Στο 41' ο Ιατρούδης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Πάντου ενώ από το 86' και έπειτα οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο, λόγω του τραυματισμού του Ρόμο και το γεγονός ότι ο κόουτς Σάτσιος δεν είχε άλλη αλλαγή.

Σε γενικές γραμμές μέτριος ο Εργοτέλης στο α' ημίχρονο, ανέβασε στροφές στην επανάληψη, κυρίως μετά την επίτευξη του τέρματος, περιορίστηκε στην άμυνα η Σπάρτη σε εκείνο το διάστημα. Στους 27 βαθμούς πλέον ο Εργοτέλης, στους 15 η Σπάρτη

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπουτσάκης (59' Ροβίθης), Μπάχανακ, Προβυδάκης (46' Κατσούρρι), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Κοιλιάρας, Ιατρούδης, Έφορντ, Κουατένγκ (70' Καπνίδης)

ΣΠΑΡΤΗ (Σάτσιας): Πάντος, Κολτσίδας, Λώλος, Ζαχαριουδάκης, Αρώνης,Τιεντσό, Νάτσι, Αγγελόπουλος,Ζίμαν, Γκαλβάο, Καινούργιος