Ήττα στο... καλάθι για τον ΟΦΗ

16:11 | 13/05/2018

Με ήττα «σημαδεύτηκε» το εκτός έδρας παιχνίδι για τον ΟΦΗ στο Σχηματάρι κόντρα στον Ερμή χάνοντας με 68-66 στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής για τον 2ο Όμιλο της Γ' Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν πολύ κοντά την διαφορά ακόμη και στον πόντο (52-51) στο τρίτο δεκάλεπτο χάνοντας έτσι την ευκαιρία να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν κατώτεροι των προσδοκιών, παρ' όλα αυτά προσπάθησαν να διατηρήσουν τον ρυθμό σε όλη την διάρκεια με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +6 για τον Ερμή (19-13). Με τους Γκρινιάρη και Πανταζή να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση μοιάζοντας ασταμάτητοι, πέτυχαν τους περισσότερους πόντους για την ομάδα τους τελειώνοντας το ημίχρονο με 37-28 με την διαφορά αυτή να είναι η μεγαλύτερη του αγώνα.

Στα δύο τελευταία δεκάλεπτα του παιχνιδιού οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή φτάνοντας μια «ανάσα» από τον αντίπαλο, τόσο στο τέλος του τρίτου μέρους (52-51), όσο και στο τέλος του αγώνα ο οποίος τελείωσε στο καλάθι (68-66). Οι κορυφαίοι για τους Ήρακλειώτες αναδείχθηκαν οι Τσερκιτζόγλου και Καραλής με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα χωρίς όμως αυτό να φανεί αρκετό για τη νίκη. Την μεγάλη ανατροπή παραλίγο να πετύχει στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Κριθινάκης με σουτ από τα 6,75μ με αποτέλεσμα να αστοχεί δίνοντας τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους.

Διαιτητές: Αθανασούλας, Τούσης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 37-28, 52-51, 68-66

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης-Σολομωνίδης): Ζήμπρας, Πανταζής 23, Θωμάς 8 (2), Γκρινιάρης 16 (1), Κολοβός, Κώνστας, Φλώτσιος 7 (1), Κουτής, Αγγελέτος 5 (1), Τσιριμώκος 2, Γυφτονικολός, Σπηλιόπουλος 7 (1)

Ο.Φ.Η. (Ράλλης): Μητρόπαππας, Κριθινάκης 7 (1), Καραλής 12 (2), Τσερκιτζόγλου 19 (4), Χαρωνίδης, Καρλαύτης, Αγαπιάδης 9 (1), Βασιλειάδης 2, Χριστάκης, Σπαράκης 11 (3), Καμπάκας, Πάλλης 6