«Κόλλησε» ο Γιούχτας

19:10 | 28/05/2023

Ο Γιούχτας ήταν καλύτερος του Τηλυκράτη, αλλά άφησε δύο βαθμούς στις Αρχάνες (1-1).

Στο πρώτο μέρος ο Γιούχτας ήταν αυτός που κυριάρχησε και έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο και μόλις μία αξιόλογη φάση στα καρέ της Κρητικής ομάδας.

Ο Τηλυκράτης βρήκε το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στη ροή του αγώνα κι ενώ ο Γιούχτας πίεζε. Στο 61ο λεπτό ο Ζδράβος ήταν αυτός που «πάγωσε» τις Αρχάνες για το 0-1, αλλά οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων δεν κράτησαν πολύ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βρεττός με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια και οι «πράσινοι» πάλεψαν για την ανατροπή και τη μεγάλη νίκη.

Ο Τηλυκράτης κράτησε το 1-1 παίζοντας άμυνα και η ομάδα του Σουργιά άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την άνοδο στη Super League 2.