Παρακολουθείστε μέσα από το Capitano.gr, την εξέλιξη του αγώνα στα ''Πηγάδια''

*Τέλος αγώνα. Ο ΟΦΗ ήταν πολύ κακός και έχασε 3-0.

*Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στα Πηγάδια.

* 87 3-0 Ωραίο φάουλ του Κοβάσεβιτς και 3-0 για την Ξάνθη.

*80'-Ο Σωτηρίου είπε "όχι" εντυπωσιακά στο σουτ του Κάστρο.

*80'-Αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Σαρπόνγκ, μέσα ο Κάστρο.

*72'- Μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει ο ΟΦΗ. Ο Νέιρα πάσαρε στον Πλατέλλα, που σούταρε άουτ, ενώ ήταν μόνος από πλάγια αριστερά.

*68'-Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα μπαίνει στη θέση του Κουτσιανικούλη

*61'- Πρώτη αλλαγή για την Ξάνθη. Μέσα ο Ντε Λούκας, έξω ο Κίκε.

*Ο ΟΦΗ προσπαθεί να γίνει επιθετικός, όμως δεν έχει να επιδείξει κάτι καλό στα 10 πρώτα λεπτά της επανάληψης.

*49'- Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Το σουτ του Ποτουρίδη πέρασε λίγο άουτ.

*46'-Άστοχο του σουτ του Σιλά.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

*46' Δεύτερη αλλαγή για τον Παπαδόπουλο. Ο Νάστος στη θεση του Κομεσίδη.

*Τέλος πρώτου μέρους στα Πηγάδια.

*40'- 2-0 "Παιδαριώδη" αντίδραση από την άμυνα. Ο Γέντρισεκ βρέθηκε από... διώξιμο του Καμαρά μόνος του απέναντι στον Σωτηρίου και αφού τον πέρασε έκανε το 2-0.

*36'- Το χλιαρό πλασέ του Κουτσιανικούλη ήταν άστοχο.

Από τα λάθη του για άλλη μια φορά ο ΟΦΗ βρίσκεται πίσω στο σκορ.Κόντρα στη ροή του αγώνα.

*28'-1-0 Ο Σαρπόνγκ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γέντρισεκ με κεφαλιά σημείωσε το 1-0.

*27'-Από λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Σαρπόνγκ "έκλεψε", βγήκε τετ α τετ από αριστερά, όμως ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του.

*Με πρόβλημα στους προσαγωγούς αποχώρησε ο Παπάζογλου.

Πολύ καλύτερος ο ΟΦΗ.

*25'-Ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε δύσκολα το μακρινό σουτ του Αραβίδη.

*21': Ο Πλατέλλας σέντραρε και η κεφαλιά του Βουό περασε άουτ. Ο Λισγάρας βρήκε με το πόδι του τον Ιβοριανό στο πρόσωπο, όμως ο Παπαπέτρου θεώρησε ότι δεν υπήρξε πέναλτι.

*Η Ξάνθη έχει τους "Κρητικούς" της στο αρχικό σχήμα. Ο Κίκε έχει παίξει σε ΑΟΧ/Κισσαμικό και ο Καμαρά στον Εργοτελη.

*17'-Το σουτ του Γέντρισεκ μέσα από την περιοχή ήταν απελπιστικά άστοχο.

*Ο ΟΦΗ έχει την πρωτοβουλία, αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία.

*Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κομεσίδης στη θέση του Παπάζογλου.

*Ατυχία με Παπάζογλου! Τραυματίστηκε και δεν μπορεί να συνεχίσει. Τη θέση του θα πάρει άμεσα ο Κομεσίδης.

*Ο ΟΦΗ έχει μπει πολύ καλά στο ματς και έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

*Ο Νίκος Παπαδόπουλος έχει επιλέξει τελικά σχηματισμό 4-4-2. Στο κέντρο παίζουν Μεγιάδο-Παπαστεριανός, στις πλευρές Κουτσιανικούλης (δεξιά), Πλατέλλας (αριστερά) και το δίδυμο της επίθεσης αποτελούν Βουό και Αραβίδης.

*Στο γήπεδο βρίσκονται και φίλοι του ΟΦΗ, που δεν έχουν σταματήσει να τραγουδούν από το ξεκίνημα του ματς.

*Άρχισε το ματς.

*Εκτός 18άδας έμειναν Δεληγιαννίδης και Σάσι.

*Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του 21χρονου διαιτητή, Νίκου Ντοσίδη, που έφυγε τόσο πρόωρα από τη ζωή.

*Το ματς θα σφυρίξει ο Παπαπέτρου (Αθηνών), με βοηθούς του την Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής) και τον Ακριβό (Αθηνών).

*Ντεμπούτο κάνουν στη φετινή Super League οι Σωτηρίου και Κοιλιάρας, οι οποίοι δεν έχουν ακόμη χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

*Η ενδεκάδα της Ξάνθης: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Σαρπόνγκ, Καμαρά, Κίκε, Σοφιάν, Κοβάσεβιτς, Γέντρισεκ.

*Πολλές αλλαγές και πάλι από τον Νίκο Παπαδόπουλο στο αρχικό σχήμα. Ο Σωτηρίου υπερασπίζεται την εστία του ΟΦΗ και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά θα παίξουν οι Κυριακίδης, Παπάζογλου, Ποτουρίδης και Κοιλιάρας.

Μεγιάδο και Παπαστεριανός θα είναι τα δύο αμυντικά χαφ, ενώ πιο ελεύθερο ρόλο μπροστά τους θα έχει ο Πλατέλλας. Στις πτέρυγες της επίθεσης θα παίξουν Κουτσιανικούλης και Αραβίδης και στην κορυφή ο Βουό.

*Η ενδεκάδα του ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κουτσιανικούλης, Βουό, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Αραβίδης, Παπαστεριανός, Κοιλιάρας, Παπάζογλου, Μεγιάδο, Ποτουρίδης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Στρέζος, Νάστος, Ντίνας,Κομεσίδης, Κοροβέσης, Μπολάκης, Νέιρα.

*Σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, διαβάστε το άρθρο του Capitano.gr για την σπουδαιότητα της αναμέτρησης