Κύπελλα για το «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» σε Πανελλαδικό επίπεδο

14:50 | 21/10/2021

Στην Λάρισα πραγματοποιήθηκε το 5 Εθνικό Πρωτάθλημα Τένις κατηγορίας 1 από 7 έως 13 Οκτωβρίου 2021

Παρά τις κακές καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην Λάρισα το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και τις συνεχείς βροχοπτώσεις, οι αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. κατάφεραν να πραγματοποιήσουν καλές εμφανίσεις και να αποσπάσουν σημαντικές διακρίσεις στις κατηγορίες που συμμετείχαν.

Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης κατέκτησε την δεύτερη θέση στα αγόρια 18 ετών και την τρίτη θέση στα διπλά, η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη κατέκτησε την τρίτη θέση στα κορίτσια 14, ο Νίκος Σφυράκης την δεύτερη θέση στα διπλά αγόρια 18 ετών και το δίδυμο Ζαβουργιανός/ Λαμπράκης την τρίτη θέση στα διπλά αγόρια 12 ετών.

Ο Όμιλος συμμετείχε με συνολικά με 13 αθλητές και αθλήτριες.

Αναλυτικά: Κατηγορία 12 ετών: Αμανάκης Νικόλας, Αποστολάκης Γιώργος, Ζαβουργιανός Θάνος, Ζαχαράκη Μαρία, Λαμπράκης Κωνσταντίνος και Λεβεντάκη Ελένη.

Κατηγορία 14 ετών: Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, Λαμπράκη Εβελίνα και Νικολιδάκης Γιάννης

Κατηγορία 16 ετών: Ζαχαράκη Αλίκη και Μπουνάκης Δημήτρης

Κατηγορία 18 ετών: Μανδαλενάκης Αναστάσης και Σφυράκης Νίκος

Ο Μανδαλενάκης Αναστάσης, κατέλαβε την δεύτερη θέση στην κατηγορία 18 ετών. Ο Αναστάσης στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Αγαλιανό (ΦΟ Πύργου) 61 61. Στην συνέχεια στους 16 κέρδισε τον Τσιτσάνη (Ο.Α. Χαϊδαρίου) 63 76(3).

Στα προημιτελικά συναντήθηκε με τον Πολυχρονόπουλο (Πόρτο Ράφτη) και προκρίθηκε 60 61. Στα ημιτελικά έπαιξε κόντρα στον Μπακιρτζή (ΟΑ Αθηνών) και κέρδισε 61 16 36. Στον τελικό έχασε από τον Χόλμπαν (ΟΑ Αθηνών) 76(3) 60. Στα διπλά με συμπαίκτη τον νικητή της κατηγορία 18, Χόλμπαν κατέκτησαν την τρίτη θέση. Στα ημιτελικά έχασαν από τους Σφυράκη/ Γραμματικούλη 75 60.

Στα κορίτσια 14 ετών, η Ζαχαράκη Αλεξάνδρα, κατέκτησε την τρίτη θέση. Στα ημιτελικά αγωνίστηκε με την Γορανίτη (Ο.Α. Χαιδαρίου) και έχασε 61 61. Η Αλεξάνδρα στον πρώτο γύρο κέρδισε την Χανόγλου (Αστερ. Θεσσαλονίκης) 76 (0) 63. Στις 16 κέρδισε την Μπεχλιβανίδου (Φόιβος Λάρισας) 63 61, ενώ στην οκτάδα την Πατσίκα (Καράτε Ερμής) 64 75. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Νικολαϊδου μπήκαν στις 8.

Ο Ζαβουργιανός Θάνος, έφτασε στην οκτάδα, όπου συναντήθηκε με το Νο1 Μιχαλακόπουλο (Φοίβος Λάρισας) και έχασε 64 61. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Αμανάκη με 62 62 ενώ στον επόμενο τον Γακόπουλο (ΣΑ Καστορίας) 61 60.

Ο Λαμπράκης Κωνσταντίνος, μπήκε στους 16 αφού νωρίτερα κέρδισε τον Παπανίκο (ΣΑ Σερρών) 26 63 10-5. Στους 16 έχασε από τον Μιχαλακόπουλο (Φοίβος Λάρισας) 61 62.

Οι Ζαβουργιανός και Λαμπράκης, συμπαίκτες στα διπλά της κατηγόριας κατέκτησαν την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό έχασαν από τους Χατζόπουλο/ Σινάνη 60 62.

Ο Νικολιδάκης Γιάννης, συμμετείχε στην κατηγορία 14 ετών, όπου στην πρώτη αναμέτρηση κέρδισε τον Ζαβολέα (ΑΟΑ Φιλοθέης) 62 61. Στους 16 έχασε από το Νο1 του ταμπλό, Πουρναρόπουλο (Ο.Α. Θεσσαλονίκης) 61 64. Στα διπλά με συμπαίκτη τον Γαβριήλ μπήκαν στην 8άδα.

Ο Σφυράκης Νίκος με συμπάικτη τον Γραμματικούλη κατέκτησαν την δεύτερη θέση στα διπλά της κατηγορίας 18 ετών. Στον τελικό έχασαν από τους Λοιζά/Μπακιρτζή 26 61 10-7. Στα μονά ο Σφυράκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Βιολάτα (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) 76(0) 60.

Ο Μπουνάκης Δημήτρης, στα αγόρια 16 ετών έχασε στον πρώτο γύρο από τον Μαλεβίτη (ΑΟΑ Πατρών) 62 76(6).

Στα διπλά έφτασε στους 8 με συμπαίκτη τον Δημητρίου.

Η Λαμπράκη Εβελίνα έχασε στον πρωτο γύρο στα 14άρια από την Παπαδοπούλου (ΑΟΑ Πατρών) 64 63.

Η Ζαχαράκη Μαρία στα 12 έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό, από την Τσεκούρα (ΟΑ Χαλκίδας) 61 76(3). Στα διπλά μπήκε στην 8άδα με την Παναγιωτίδου.

Στα προκριματικά αγωνίστηκαν ο Αμανάκης Νικόλας, που κατάφερε να προκριθεί στο ταμπλό αφού προηγουμένως κέρδισε στους δυο γύρους των προκριματικών, τον Αντωνίου (ΟΑ Λιτόχωρου) 61 26 63 και τον Χατζηνικολάου (ΟΑ Βούλας) 36 41 10-8. Στο κυριώς ταμπλό έχασε από τον Ζαβουργιανό 62 62.

Ο Αποστολάκης Γιώργος έχασε στον πρώτο γύρο των προκριματικών από τον Μαλινοβ (Θεσσαλονίκη) 62 63.

Η Λεβεντάκη Ελένη έχασε στον πρώτο γύρο των προκριματικών από την Στόϊκου (ΟΑ Λαγκαδά) 63 60.

Τέλος η Ζαχαράκη Αλίκη- Ιωάννα αγωνίστηκε στα προκριματικά, όπου έχασε από την Στεφάνοβιτς (Π. Φάληρο) 42 42.

Το Δ.Σ. του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες του για τις διακρίσεις, την αγωνιστικότητα τους αλλά και την διαρκή βελτίωση τους. Τους προπονητές τους κ. Μανόλη Δολιανίτη και κ. Κώστα Τζιγκουνάκη, καθώς και τους γονείς τους που είναι δίπλα τους σε κάθε προσπάθεια.