Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το Capitano.gr

*Τέλος του αγώνα. Ο ΟΦΗ έχασε ένα δικό του παιχνίδι!

*Ο ΟΦΗ πιέζει για το τρίτο γκολ.

*Ο Παπαδόπουλος μέτρησε το γκολ, αφού δεν είδε φάουλ .

*Μετά από εκτέλεση φάουλ της Ξάνθης, ο Φοσέ σκόραρε και πάλι. Στο VAR o Παπαδόπουλος, καθώς ενδέχεται να υπάρχει φάουλ στον Μαρινάκη.

*92': ΓΚΟΛ 2-2

*Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

*Απίστευτη εξέλιξη στα Πηγάδια! Σε τρομερή αντεπίθεση του ΟΦΗ, ο Τσιλιανίδης βρήκε τον Νέιρα, αυτός πάσαρε τον Φιγκεϊρέντο, που με κοντινό πλασέ σκόραρε!

*87': ΓΚΟΛ 1-2!

*86': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος στη θέση του Κουτρουμπή.

*Ο Μπαξεβανίδης σέντραρε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, ο Κασάδο σούταρε, στην πορεία της πετάχτηκε ο Φοσέ, που την έστειλε από κοντά στα δίχτυα.

*84': ΓΚΟΛ 1-1

*82': Σημαντική στιγμή για τον ΟΦΗ. Από λάθος της άμυνας, ο Φιγκεϊρέντο μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης, όμως σούταρε άουτ από πλάγια αριστερά.

*Διακοπή στο ματς, καθώς Κουτρουμπής και Κάστρο συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον παίκτη της Ξάνθης να αιμορραγεί.

*Τα λεπτά κυλούν υπέρ του ΟΦΗ, που κρατάει άνετα έως τώρα το 0-1.

*Η Ξάνθη φτάνει συχνά απέναντι από τον Σωτηρίου, αλλά δεν έχει ακόμη "καθαρή" φάση στο ματς.

*Με την είσοδο του Μπράουν στο ματς, η διάταξη του ΟΦΗ άλλαξε, αφού τώρα ο σχηματισμός του μοιάζει με 5-3-2. Ο Μαρινάκης πήγε στα στόπερ, ο Μπράουν δεξί μπακ και Τσιλιανίδης κινείται κοντά στον Φιγκεϊρέντο.

*67': Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μπράουν στη θέση του Βαζ.

*65': Τρίτη αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω ο Τζουρίσκοβιτς, μέσα ο Ντε Αμορίμ.

*Πολλά νεύρα από πλευράς γηπεδούχων.

*Ο Σωτηρίου δεν έχει νιώσει μέχρι τώρα τον παραμικρό κίνδυνο στο ματς.

*Ο ΟΦΗ καλείται να διαχειριστεί σωστά το υπέρ του προβάδισμα και να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς.

*Η Ξάνθη έχει μπει δυνατά στην επανάληψη, όμως προσπαθεί ανορθόδοξα να φτιάξει φάσεις.

*52': Ο Τσιλιανίδης βρήκε τον Φιγκεϊρέντο, που σούταρε άουτ.

*Τέσσερις κάρτες συμπλήρωσε ο Κουτρουμπής.

*Είναι ξεκάθαρο ότι ο Γιώργος Παράσχος δεν έμεινε καθόλου ευχαριστημένος από την ομάδα του στο πρώτο μέρος.

*46': Δύο αλλαγές για την Ξάνθη. Έξω οι Σόσα και Τερκί, μέσα οι Καρασαλίδης και Φοσέ.

*Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

*Δείτε πως προηγείται ο ΟΦΗ στα Πηγάδια.

*Τέλος του πρώτου μέρους!

*Ο ΟΦΗ δεν έχει απειληθεί καθόλου από την Ξάνθη στο πρώτο μέρος.

*Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

*44': Ο Σωτηρίου απέκρουσε το μακρινό πλασέ του Κοβάσεβιτς.

*Η κατοχή της μπάλας είναι συντριπτικά υπέρ του ΟΦΗ.

*Δείτε τη φάση του Νέιρα καρέ-καρέ!

*38': ΓΚΟΛ 0-1 Ο Φιγκεϊρέντο το εκτέλεσε και σκόραρε!

*36': Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Το κέρδισε ο Βαζ απο τον Σόσα.

*Ο Κοροβέσης δέχτηκε κίτρινη, συμπλήρωσε 7 και θα χάσει τα δύο από τα επόμενα τέσσερα ματς του ΟΦΗ.

*Δεν μετράει το γκολ ο Παπαδόπουλος και έμμεσο υπέρ της Ξάνθης! Απίστευτα πράγματα!

*Αν και γλίστρησε, ο Αργεντινός σκόραρε. Ο Παπαδόπουλος τώρα εξετάζει για το αν υπάρχει διπλό χτύπημα. Διατάσσει επανάληψη!

*27': ΓΚΟΛ 1-0 Ο Νέιρα το εκτέλεσε και σκόραρε!

*Πέναλτι για τον ΟΦΗ!

*Σε επικοινωνία, τελικά, με το VAR o Παπαδόπουλος. Πάει ο ίδιος να δει τη φάση.

*21': Ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ και η κεφαλιά του Μεγιάδο πέρασε άουτ. Στην ίδια φάση, βέβαια, ο Φιγκεϊρέντο δέχτηκε κλωτσιά από τον Κασάδο στο πρόσωπο, ωστόσο διαιτητής και VAR δεν είδαν παράβαση.

*19': Απελπιστικά άστοχο το μακρινό σουτ του Νέιρα.

*Μετά το πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ έχει την κατοχή και με υπομονή και καλή κυκλοφορία θέλει να δημιουργήσει απειλή στην εστία του Άμπαντ.

*Χωρίς καλό ρυθμό το παιχνίδι τα πρώτα λεπτά.

*Καμία ομάδα δεν έχει ακόμη μπορέσει να επιβάλλει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά.

*Σε ακόμη ένα εκτός έδρας ματς ο ΟΦΗ δεν είναι... μόνος, αφού στο γήπεδο βρίσκονται και λιγοστοί φίλοι του.

*Ξεκίνησε το παιχνίδι.

*Χρέη προπονητή στον ΟΦΗ θα εκτελέσει σήμερα ο Περικλής Παπαπαναγής.

*Τώρα γίνεται η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικών χώρων.

*Ηλιόλουστος είναι ο καιρός στην Ξάνθη, αλλά δεν υπάρχει πολύς κόσμος στις εξέδρες.

*Οι ακρίτες προέρχονται από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ ο Όμιλος την περασμένη αγωνιστική έχασε στο "Γεντί Κουλέ" από τον Ολυμπιακό.

*Ο ΟΦΗ θα ψάξει την 3η εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα, μετά απ' αυτές επί του Παναθηναϊκου και του Πανιωνίου.

*Το ματς θα διευθύνει ο Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Νικολαΐδη (Μακεδονίας) - Πάτρα(Μακεδονίας). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Τάσης (Ηπείρου), VAR ο Σέζος (Κιλκίς) και AVAR ο Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής).

*Ο Σωτηρίου υπερασπίζεται την εστία των φιλοξενούμενων και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά θα παίξουν οι Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης και Κοροβέσης.

Στη μεσαία γραμμή, την τριπλέτα συνθέτουν οι Μεγιάδο, Στάικος και Νέιρα. Στις πτέρυγες της επίθεσης θα παίξουν οι Βαζ και Τσιλιανίδης και στην κορυφή ο Φιγκεϊρέντο

*Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ, Λισγάρας, Μασάδο, Κοβάσεβιτς, Σόσα, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουριτσκοβίτς, Τέρκι, Κάστρο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Κοροβέσης, Μαρινάκης, Μεγιάδο, Νέιρα, Στάικος, Τσιλιανίδης, Βαζ, Φιγκειρέντο.

Στον πάγκο οι: Γουάλι, Νάστος, Ναμπί, Μπράουν, Σουρνάκης, Νοικοκυράκης, Σόουζα.

* Μάλιστα, ο ΟΦΗ δεν θα έχει τον προπονητή του στον πάγκο του, καθώς ο Γιώργος Σίμος ταλαιπωρείται από ίωση και παρέμεινε στο Ηράκλειο.

* Οι Σεμέντο, Μάνος και Σακόρ είναι «εκτός» για τον ΟΦΗ, ενώ, στον αντίποδα, επέστρεψε ο Τσιλιανίδης, αλλά και ο Ναμπί, μετά από πολύ καιρό.