LIVE: ΟΦΗ - Ξάνθη 2-0 (Τελικό)

16:43 | 26/10/2019

Παρακολουθείστε μέσα από το Capitano.gr την εξέλιξη του αγώνα ΟΦΗ - Ξάνθη

*Τέλος του αγώνα. Ο ΟΦΗ κάνει το 4Χ4 στο "Γεντί Κουλέ".

*95': Δοκάρι για την Ξάνθη, σε "καρφωτή" κεφαλιά του Ρενέγια.

*Πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

*Ο Νέιρα έβγαλε μόνο τον Σεμέντο από αριστερά και με ψύχραιμο πλασέ ο Πορτογάλος σκόραρε.

*90': ΓΚΟΛ 2-0

*Ο ΟΦΗ πρέπει να φανεί προσεκτικός στο διάστημα που απομένει, για να κρατήσει τη νίκη.

*Τελευταία δραματικά λεπτά στο "Γεντί Κουλέ".

*81': Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Φιγκεϊρέντο, μέσα ο Βαζ.

*Ο Βάτσιος συμβουλεύεται το VAR για μαρκάρισμα του Κοροβέση μέσα στην περιοχή στη φάση του 77', όμως δεν είδε παράβαση.

*Τραυματίας και ο Φιγκεϊρέντο.

*77': Από λάθος πάσα του Σωτηρίου, ο Ρενέγια βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά αστόχησε.

*Όσο παραμένει το 1-0, τόσο οι φιλοξενούμενοι θα ελπίζουν στο θετικό αποτέλεσμα.

*Μετά τις δύο πρώτες αλλαγές του ΟΦΗ, ο Νάστος συνθέτει το δίδυμο των στόπερ μαζί με τον Γιαννούλη και ο Μαρινάκης μπήκε στη φυσική του θέση, αυτή του δεξιού μπάκ.

Ο Μάνος, τώρα, πήγε στην κορυφή της επίθεσης και ο Φιγκεϊρέντο τοποθετείται ως δεξιός εξτρέμ.

*71': Τρίτη αλλαγή για τον Ξάνθη. Έξω ο Φοζέ, μέσα ο Ρενέγια.

*71': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Τσιλιανίδης, μέσα ο Μάνος.

*H Ξάνθη, τώρα, δείχνει διάθεση να γίνει πιο επιθετική. Στην επανάληψη είναι εντελώς ακίνδυνη.

*66': Πρώτη αλλαγή και για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος στη θέση του Γερμανού μπακ.

*Ο Μπράουν είναι τραυματίας και ζητάει αλλαγή.

*65': Δε βρήκε στόχο το σουτ του Νέιρα.

*H πίεση του ΟΦΗ συνεχίζεται.

*55': Διπλή αλλαγή για την Ξάνθη. Έξω οι Εντουάρντο και Κοβάσεβιτς και μέσα οι Μπαριέντος και Μουλέν.

*Το γκολ έχει δώσει άλλο "αέρα" στον ΟΦΗ.

*52': Το δυνατό σουτ του Φιγκεϊρέντο πέρασε λίγο άουτ.

*Με "μαγική" πάσα του Ναμπί, ο Φιγκεϊρέντο βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έφυγε αριστερά και με συρτό σουτ σκόραρε.

*47': ΓΚΟΛ 1-0

*46': Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

*Τέλος του πρώτου μέρους.

*Ένα λεπτό καθυστερήσεις

*45': Ο Ναμπί πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς, όμως ο Άμπαντ ήλεγξε την τελευταία στιγμή τη λόμπα του πίσω από το κέντρο.

*43': Ο Άμπαντ μπλόκαρε το μακρινό, αλλά πολύ δυνατό σουτ του Τσιλιανίδη.

*Οι ακρίτες δείχνουν ικανοί ν' απειλήσουν, αν και δεν το έχουν κάνει μέχρι τώρα. Έχουν, πάντως, επικίνδυνους εξτρέμ και φορ.

*Ο Μαρινάκης είχε μια μικρή αψιμαχία με τον Εντουάρντο και ο Βάτσιος τους έκανε τις απαιραίτητες συστάσεις.

*Η ομάδα του Σίμου έχει την "άκαρπη" υπεροχή μέχρι τώρα.

*Ο Ναμπί αστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε και με τη... βοήθεια του VAR ο ΟΦΗ.

*28': Στην αγκαλιά του Άμπαντ το ξαφνικό σουτ του Σεμέντο.

*Ενδιαφέρον θα έχει η αντίδραση του ΟΦΗ μετά το χαμένο πέναλτι.

*22': Ο Ναμπί το εκτέλεσε και ο Άμπαντ απέκρουσε.

*Δίνει πέναλτι ο Βάτσιος.

*Πάει και ο ίδιος να δει τη φάση.

*Ο Βάτσιος έχει επικοινωνία με το VAR.

*Πέναλτι για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα βρήκε το χέρι του Κοβάσεβιτς.

*14': Η Ξάνθη σκόραρε με τον Στάρτζεον, όμως το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ.

*13': Απαντάει ο ΟΦΗ. Ο Τσιλιανίδης σέντραρε και η κεφαλιά του Νέιρα ήταν άστοχη.

*9': Απειλούν οι φιλοξενούμενοι. Ο Φοζέ έκανε συρτή σέντρα και ο Κοροβέσης έδιωξε πριν ο Στάρτζεον σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

*Έπεσε μόνος ο μεσοεπιθετικός των ακριτών.

*7': Ο Στάρτζεον βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μεγιάδο, όμως ο Βάτσιος είπε "παίζετε".

*Η Ξάνθη δε δείχνει διατεθειμένη να κλειστεί στα καρέ της, αλλά ο ΟΦΗ πιέζει, χωρίς ακόμη ν' απειλήσει.

*Ο ΟΦΗ προσπαθεί στα πρώτα λεπτά να βρει χώρους για ν' απειλήσει.

*Ξεκίνησε το ματς.

*Όλα έτοιμα για τη σέντρα.

*Μηνύματα κατά του ρατσισμού από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

*Αρκετός κόσμος στο γήπεδο για άλλη μια φορά και η προσέλευση συνεχίζεται.

*Το ματς θα διευθύνει ο Βάτσιος (Δ. Αττικής), με βοηθούς τους Ακρίβο (Αθήνων) και Φωτόπουλο (Αθηνών). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Κολυτάς (Λασιθίου), VAR ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας) και ο AVAR o Μπουξμπάουμ.

*Τα σημαιάκια στο κόρνερ άλλαξαν στο "Γεντί Κουλέ" και είναι πανέμορφα.

*Ο Σωτηρίου υπερασπίζεται την εστία του ΟΦΗ και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά θα παίξουν οι Μπράουν, Μαρινάκης, Γιαννούλης και Κοροβέσης.

Οι Μεγιάδο και Νέιρα είναι τα δύο αμυντικά χαφ και ο Ναμπί έχει αναλάβει τον οργανωτικό ρόλο.

Στις πλευρές της επίθεσης παίζουν οι Τσιλιανίδης και Σεμέντο και στην κορυφή ο Φιγκεϊρέντο.

*O Κουτρουμπής, που έχει ταλαιπωρηθεί από μια ίωση και ο ανέτοιμος Φερέιρα είναι τα προβλήματα του Ομίλου στο σημερινό ματς.

*Ο ΟΦΗ θέλει να διατηρήσει το απόλυτο στην έδρα του και θέλει να πάρει σήμερα την 4η νίκη του σε ισάριθμα ματς.

*Γιατί το παιχνίδι με την Ακριτική ομάδα κρύβει παγίδες - διαβάστε εδώ

Tι είπε ο Γιώργος Σίμος για το ματς με την Ξάνθη

* Mε τον Μαρινάκη στο κέντρο της άμυνας και τον Φιγκεϊρέδο στην κορυφή της επίθεσης ο ΟΦΗ.

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Νέιρα, Σεμέντο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέντο, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν.

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Άμπαντ, Ντος Σάντος, Κοβάσεβιτς, Φοζέ, Λισγάρας, Τέρκι, Γουίλιαμ, Καρασαλίδης, Εντουάρντο, Φασίδης, Ντίρεσταμ.

* Το ΟΦΗ - Ξάνθη ανοίγει την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Superleague 1.