LIVE: ΟΦΗ - Παναθηναϊκός 1-1 (Τελικό)

16:46 | 18/12/2019

Παρακολουθείστε live την αναμέτρηση στο ''Γεντί Κουλέ''

*Τέλος του αγώνα.

*91': Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας στη θέση του Βαζ.

*Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

*O ΟΦΗ πιέζει στα τελευταία λεπτά.

*87': Το σουτ του Κουρμπέλη ήταν άστοχο μέσα από την περιοχή.

*87': Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Κολοβέτσιος στη θέση του Μακέντα.

*85': Το δυνατό σουτ του Στάικου πέρασε άουτ.

*84': Ο Μακέντα το εκτέλεσε και ισοφάρισε

*83': Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Ο Κουτρουμπής ανέτρεψε τον Δώνη.

*81': Δεύτερη αλλαγή και για τον ΠΑΟ. Ο Ζαχίντ στη θέση του Μπουζούκη.

*81': Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος στη θέση του Φιγκεϊρέντο.

*Η ομάδα του Σίμου έχει τον έλεγχο του ματς.

*Ο ΟΦΗ καλείται πλέον να διαχειριστεί σωστά το ματς για να φτάσει σε άλλη μία νίκη.

*73': Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Έξω ο Χατζηγιοβάνης, μέσα ο Χατζηθεοδωρίδης.

*70': Με δέκα παίκτες ο Παναθηναϊκός! Ο Σέκενφελντ αντίκρισε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε.

*Με τρομερό συνδυασμό, ο Τσιλιανίδης σέντραρε συρτά και ο Φιγκεϊρέντο με άπιαστο σουτ σκόραρε.

*67': ΓΚΟΟΛΛ 1-0

*65': Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος στη θέση του Φερέιρα.

*Το ματς, όπως είναι γνωστό, ότι παρακολουθεί και ο προπονητής της Εθνικής, Τζον Φαν Σιπ.

*60': Ο Δώνης εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου!

*58': Ατομική ενέργεια και άστοχο σουτ από τον Δώνη.

*56': Το ξαφνικό σουτ του Τσιλιανίδη κόντραρε και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

*Και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η μπάλα πάει πάνω-κάτω.

*Ο ΟΦΗ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Μπουζούκη, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε "παίζετε".

*47': Ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπουζούκη.

*Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

*Δείτε το γκολ του Φιγκεϊρέντο που ακυρώθηκε.

*Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

*Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

*Το γκολ τελικά δεν μετράει.

*Ο Φιγκεϊρέντο σκόραρε με υπέροχο τρόπο, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφ οφ σάιντ. Συμβουλεύεται το VAR o Ευαγγέλου, καθώς φαίνεται να καλύπτεται!

*Το πρώτο μέρος έχει μπει στην τελική του ευθεία και μετά τη φάση του Μπουζούκη στο 19' δεν υπάρχει σημαντική στιγμή στο ματς.

*O ΟΦΗ δημιουργεί προϋποθέσεις απειλής, ωστόσο τα χαλάει στην τελική προσπάθεια.

*Ο Γιαννούλης μέχρι τώρα είναι συγκλονιστικός και "καθαρίζει" όλες τις φάσεις στα μετόπισθεν.

*28': Ο Μακέντα σκόραρε, όμως υποδείχτηκε οφ σάιντ.

*Το γρήγορο τέμπο στη συνάντηση καλά κρατεί.

*23': Ο Τσιλιανίδης λίγο έλειψε να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Διούδης έδιωξε δύσκολα.

*19': Σημαντική φάση για τον ΠΑΟ. Ο Χατζηγιοβάνης βρήκε στην "καρδιά" της άμυνας τον Μπουζούκη, που σούταρε, αλλά ο Σωτηρίου απέκρουσε.

*Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ έχει την υπεροχή και προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος.

*Ο ΟΦΗ προσπαθεί τόσο από τον άξονα, όσο και από τις πτέρυγες να δημιουργήσει ρήγματα, όμως δεν τα έχει καταφέρει ακόμη. Δεν έχει, πάντως, απειληθεί καθόλου από τον Παναθηναϊκό.

*Χωρίς μεγάλη φάση ακόμη το ματς.

*10': Από διώξιμο του Σωτηρίου, ο Φερέιρα βρήκε με τον κεφάλι τον Φιγκεϊρέντο, που σούταρε άουτ από πλάγια αριστερά.

*7': Ο Μαρινάκης σέντραρε και το μονοκόμματο γυριστό του Φιγκεϊρέντο ήταν άστοχο.

*Ανοιχτό ματς και από τις δύο ομάδες, που προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους.

*Γρήγορος ο ρυθμός της συνάντησης στα πρώτα λεπτά.

*Ξεκίνησε το ματς.

*Τα πάντα είναι έτοιμα για τη σέντρα στο "Γεντί Κουλέ".

*Εντυπωσιακός είναι ο παλμός των φίλων του ΟΦΗ στη Θύρα 4.

*Το ματς θα διευθύνει ο Ευαγγέλου (Αθηνών), με βοηθούς τους Φωτόπουλο, Καρατζίκα της ίδιας Ένωσης.

Τέταρτος διαιτητής είναι ο Κατοίκος (Αθήνων), VAR o Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) και AVAR ο Δημητριάδης (Ηπείρου).

*Στον Παναθηναϊκό προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Πούγγουρα, που αισθάνθηκε έντονους πόνους στα πλευρά από χτύπημα στο ματς με την Λαμία, και "κόπηκε" από τη 18άδα.

*Ο κόσμος όλο και αυξάνεται στις κερκίδες, αν και το γεγονός πως το ματς διεξάγεται καθημερινή δε βοηθάει για ένα κατάμεστο "Γεντί Κουλέ".

*Για πρώτη φορά τη φετινή περίοδο παίρνει φανέλα βασικού ο Φερέιρα, που θέλει να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία.

*Εκτός από τον Σεμέντο, ο Γιώργος Σίμος δεν έχει στη διάθεση του τους Μεγιάδο και Ναμπί.

*Ο Όμιλος θέλει να συνεχίσει νικηφόρα την πορεία του στο πρωτάθλημα και θα ψάξει την 7η επιτυχία του σε 8 εντός έδρας ματς στην τρέχουσα σεζόν.

*Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός δήλωσε την επιθυμία να βοηθήσει την ομάδα σ' αυτό το σημαντικό ματς, ωστόσο το τεχνικό επιτελείο αποφάσισε να μη ρισκάρει τη συμμετοχή του.

Ο κίνδυνος της υποτροπής, εξάλλου, ήταν ορατός, οπότε κρίθηκε προτιμότερο να μείνει εκτός "μάχης".

*Ο Σεμέντο μπορεί να συμπεριλήφθηκε στην αποστολή, αλλά "κόπηκε" από την 18άδα. Στον αντίποδα, συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά σε αγώνα Super League 1 ο Νοικοκυράκης.

*Ο Σωτηρίου υπερασπίζεται την εστία των γηπεδούχων και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά θ' αγωνιστούν οι Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης και Κοροβέσης.

Οι Σακόρ και Νέιρα είναι τα δύο αμυντικά χαφ και ο Τσιλιανίδης αναλαμβάνει τον οργανωτικό ρόλο. Οι Βαζ και Φερέιρα παίζουν στις πτέρυγες της επίθεσης και στην κορυφή ο Φιγκεϊρέντο.

* Ο ΟΦΗ θέλει νίκη επί του Παναθηναϊκού (17.15, Capitano.gr) για να συνεχίσει την καλή πορεία του, αλλά και το σερί του κόντρα στο «τριφύλλι».

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Σακόρ, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Σόουζα, Βαζ, Φιγκεϊρέντο

Παναθηναϊκός: Διούδης, Γιόχανσον, Νούνες, Σένκεφελντ, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Περέα.