Μάντσεστερ Γ. για κούπα!

09:14 | 02/01/2021

Δείτε πως βρέθηκε στην κορυφή η Μάντσεστερ Γ. - το αποψινό πρόγραμμα

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ, ούσα «συγκάτοικος» με τη Λίβερπουλ (33β.), θα περάσει τη νύχτα της Πρωτοχρονιάς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά τη νίκη της, με 2-1, επί της Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ προηγήθηκε στο Ολντ Τράφορντ, στο 40ο λεπτό, όταν ο Γουάν-Μπισάκα έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γάλλος επιθετικός Αντονί Μαρσιάλ με κεφαλιά στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Μπερτράν Τραορέ, όμως, ύστερα από πάσα του Γκρίλις, ισοφάρισε από κοντά σε 1-1, στο 58’ για την Άστον Βίλα.

Η Γιουνάιτεντ αντέδρασε άμεσα, καθώς, στο 60’, ο Πογκμπά κέρδισε το πέναλτι από τον Λουίζ και στο επόμενο λεπτό, ο Πορτογάλος μέσος των γηπεδούχων, Μπρούνο Φερνάντες, διαμόρφωσε το 2-1. Η Άστον Βίλα τα έδωσε όλα στο τέλος για να πάρει έστω τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Κας.