Με το «δεξί» ο Πλατανιάς

18:10 | 27/10/2018

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε νικηφόρα (2-1) την πορεία του στην Football league απέναντι στον Αήττητο - έμεινε στο ''Χ'' στη Σπάρτη ο ΑΟΧ Κισσαμικός

Πέρα από το παιχνίδι του Ηροδότου με τον Ηρακλή, η 1η αγωνιστική της Football league περιελάμβανε ακόμα τέσσερις αναμετρήσεις. Μεταξύ αυτών, και οι αγώνες δύο κρητικών ομάδων. Όμορφο παιχνίδι κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στη Σπάρτη ανάμεσα στην τοπικό ομάδα και τον ΑΟΧ - Κισσαμικό.Στο 59’ ο Μαντζίρης άνοιξε το σκορ για τη Σπάρτη, ενώ ΑΟΧ Κισσαμικός έψαξε την απάντηση και πίεσε για το γκολ. Στο 79’ οι Κρητικοί κέρδισαν πέναλτι, με τον Μαλονγκά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-1. Έτσι, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

Σπάρτη (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κολτσίδας, Βλάχος, Κοζάκης, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Βλαχομήτρος (90’ Καλούσης), Καινούργιος (63’ Καψάσκης), Ματέους (69’ Κωνσταντόπουλος), Στογιάνοβιτς, Μαντζίρης.

ΑΟΧ Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Ζιούλης, Φαζός, Παπαχρήστος, Καντιμά (60' Μαλόνγκα), Γκίνη, Σιμόν, Καραγιάννης, Αρναρέλλης (60’ Σάλιακας), Χαλκιαδάκης (70’ Αποστολόπουλος).

Στα Χανιά, ο Πλατανιάς επικράτησε με 2-1 του νεοφώτιστου Αήττητου Σπάτων με δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά. Στο 61' ο Παπανικολάου άνοιξε το σκορ ενώ ο Κόρτσαμ (64') λίγα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0. Ασίστ και τον δύο γκολ ο Ποζατζίδης. Μείωσε στο 70' ο Σπυρόπουλος για τους φιλοξενούμενους. To σκορ της αγωνιστικής στο Βόλο, η τοπική ομάδα επικράτησε με 7-0 του Καραϊσκάκη Άρτας

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Ουές, Κόρτσταμ, Τσαμούρης (78’ λ.τρ. Σαάντο), Καραγκούνης, Μποσέτι, Παπουτσογιαννόπουλος (87’ Πουρζιτίδης), , Νίλι (67’ Μάικιτς), Παπανικολάου, Ποζατζίδης Στ., Μιγκέλ

Αήττητος Σπάτων (Σούλης Παπαδόπουλος): Κοκκαλάς, Σπυρόπουλος, Κολλαράς, Χριστοφιλέας, Μάγκας, Καζνεύσις, Σταματάκης (73’ Βασιλείου), Γροντής, Μαρουκάκης, Χαντί, Ματσούκας (51’ Νηκλιτσιώτης)

Αποτελέσματα 1ης αγωνιστικής (Σάββατο)

• Σπάρτη - ΑΟΧ Κισσαμικός 1-1 (58' Μαντζίρης / 79' πεν. Μαλόνγκα)
  • ΑΟ Τρίκαλα - Δόξα Δράμας 2-3 (10' Ρούνεϊ, 77' Γκότοβος / 6' Ανδρέου, 26' Πέρεθ, 53' Κρουθ)
  • Ηρακλής - Ηρόδοτος 1-0 (9' Περόνε)
  • Πλατανιάς - Αήττητος Σπάτων 2-1 (61' Παπανικολάου, 64' Κόρτσαμ / 70' Σπυρόπουλος)
  • Βόλος - Καραϊσκάκης Άρτας 7-0