Νέες επιτυχίες για του αθλητές τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ»

09:42 | 12/03/2018

Οι επιτυχίες των αθλητριών και των αθλητών τένις του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συνεχίζονται, στις κατηγορίες 12,14 και 16 ετών.

Αυτή τη φορά στο Παγκρήτιο Πρωτάθλημα Ε3 που έγινε σε Ρέθυμνο και Χανιά, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στα κορίτσια 12 ετών , η Εβελίνα Λαμπράκη, την πρώτη θέση στα αγόρια 14 ο Αναστάσης Μανδαλενάκης, την πρώτη θέση στα κορίτσια 16 ετών η Κατερίνα Ζαφειροπούλου.

Επίσης την δεύτερη θέση στα αγόρια 12 ετών πήρε ο Δημήτρης Μπουνάκης, την δεύτερη θέση στα κορίτσια 16 ετών η Ελένη Κωστάκη, ενώ τρίτες θέσει πήρα οι Εβελίνα Δερμιτζάκη στα κορίτσια 12 ετών, ο Μάνος Κωστάκης στα αγόρια 12 ετών και η Χρυσή Νταμπακάκη στα κορίτσια 14 ετών.

Ειδικότερα συμμετείχαν 24 αθλητές και αθλήτριες :

Αγόρια 12 ετών: Αντώνης Βισκαδουράκης, Νίκος Βεζυράκης, Γιάννης Βελεντάκης,  Αντώνης Ζερβάκης, Αλέξανδρος Καλατζής, Σπύρος Καρακώστας, Μάνος Κωστάκης, Δημήτρης Μπουνάκης, Γιάννης Νικολιδάκης, Πάρης Τσατσάκης και Βασίλης Τζωρμπατζάκης.

Κορίτσια 12 ετών:

• Εβελίνα Δερμιτζάκη, Αλεξάνδρα Ζαχαράκη, Γεωργία Λαγουδάκη, Εβελίνα Λαμπράκη και Μιχαέλα Παρασκευαϊδη.
  • Αγόρια 14 ετών: Αναστάσης Μανδελενάκης
  • Κορίτσια 14 ετών: Γαρεφαλάκη Μάριαν, Αθηνά Μπόγρη και Χρυσή Νταμπακάκη
  • Αγόρια 16 ετών: Στέλιος Γκαγκαουδάκης, Δημήτρης Δελάκης
  • Κορίτσια 16 ετών: Κατερίνα Ζαφειροπούλου και Ελένη Κωστάκη.

Από τα αγόρια 12 ετών ο Δημήτρης Μπουνάκης, πήρε τη δεύτερη θέση. Ο Μπουνάκης στον πρώτο γύρο επικράτησε του Μαγουλιανού από τον Αγ. Νικόλαο με 41 40, στους 16 κέρδισε τον Δασκαλογιάννη των Χανίων με 40 40. Στην οκτάδα έπαιξε με τον συναθλητή του Νικολιδάκη και τον κέρδισε 42 24 10-6 φτάνοντας στα ημιτελικά. Στον ημιτελικό κέρδισε τον Στρομπά της Σούδας με 64 26 76(2) και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου πήρε την δεύτερη θέση. Ο Μάνος Κωστάκης πήρε την τρίτη θέση, χάνοντας από τον μετέπειτα νικητή της κατηγορίας. Στον πρώτο γύρο ο Κωστάκης κέρδισε τον Κόκκαλη από Ιεράπετρα με 42 41, στην συνέχεια τον Μαυρομάτη από το Ρέθυμνο με 40 40. Στους 16 επικράτησε του Βελεντάκη με 14 41 10-8.

Οι Γιάννης Βελεντάκης και Γιάννης Νικολιδάκης έφτασαν στην οκτάδα. Ο Βελεντάκης κέρδισε με άνεση και στους δυο αγώνες του Βεζυράκη 41 41 και τον Αμανάκη από Χερσόνησο 41 41. Ο Νικολιδάκη κέρδισε τον Καλατζή 40 40 και τον Καρακώστα 41 42.

Οι Τσατσάκης και Τζωρμπτζάκης έκαναν από μια νίκη επι του Αρχατζικάκη της Σητείας 41 41 ο ένα και επι του Γαβαλάκη από το Ρέθυμνο 40 40, ο άλλος.

Οι Ζερβάκης, Βεζυράκης, Βισκαδουράκης, Καλατζής και Καρακώστας δεν σημείωσαν νίκη.

Στα κορίτσια 12 ετών η αθλήτριά μας Εβελίνα Λαμπράκη στο πρώτο γύρο πέρασε bye στην 16αδα κέρδισε την Βογιατζάκη της Σούδας 40 42, στην 8άδα κέρδισε έυκολα την Νικολαϊδη 40 40, στον ημιτελικό με την Ηλιάκη από το Ρέθυμνο επικράτησε στο τρίτο σετ 63 06 60 και έφτασε στον τελικό όπου κατέλαβε την πρώτη θέση, επικρατώντας της Παντζελιουδάκη από τη Σούδα με 57 63 62. Η Εβελίνα Δερμιτζάκη πέρασε και αυτή bye τον πρώτο αγώνα. Στην 16άδα επικράτησε άνετα της Λαγουβάρδου από Χανιά με 40 40, έπειτα κέρδισε την Πρωιμάκη της Σούδας με 40 41, όμως στον ημιτελικό έχασε 62 62 από την Παντζελιουδάκη της Σούδας και πήρε την τρίτη θέση. Η Γεωργία Λαγουδάκη κέρδισε στον μεταξύ τους αγώνα την συναθλήτρια της Μιχαέλα Παρασκευάδη με 41 41 και μπήκε στις 16, ενώ η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη δεν έκανε νίκη.

Ο Αναστάσης Μανδαλενάκης ήταν ο νικητής της στα αγόρια 14 ετών επικρατώντας στον τελικό του Σφυράκη από τον Αγ. Νικόλαο 36 63 62. Στον πρώτο γύρο κέρδισε τον Βεγόπουλο του Φιλία με άνεση 40 40 και στον επόμενο τον Κασαπάκη των Χανιών με 63 63.

Η Χρυσή Νταμπακάκη πήρε την τρίτη θέση στα κορίτσια 14 ετών, κερδίζοντας την Πρινιανάκη του Φιλία 40 40. Στον ημιτελικό δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μαρινάκη της Σούδας χάνοντας 64 63. Στην ίδια κατηγορία οι Γαρεφαλάκη και Μπόγρη έχασαν στον πρώτο γύρο.

Στα αγόρια 16 ετών ο Δημήτρης Δελάκης έφτασε την 8άδα επικρατώντας στο πρώτο αγώνα του Καπανταϊδάκη της Άσκησης με 40 40, όμως δεν τα κατάφερε με τον Καραχάλιο των Χανιών και έχασε 42 68 10-7. Ο Στέλιος Γκαγκαουδάκης κέρδισε και αυτός στον πρώτο γύρο τον Χάντζη της Άσκησης 40 40, όμως με τον Τσαγλιώτη ου Ρεθύμνου δεν τα κατάφερε και έχασε 54 40.

Ο τελικός στα κορίτσια 16 ήταν εσωτερική υπόθεση η Κατερίνα Ζαφειροπούλου επικράτησε της Κωστάκη με  62 76 63 και πήρε την πρώτη θέση.  Νωρίτερα είχε κερδίσει την Θωμάκη της Αντισφαίρισης Χανιών με 41 41 και την Βαρβεράκη των Χανίων με 62 75. Η Ελένη Κωστάκη κέρδισε δυο αγώνες, στον πρώτο την Γεωργακάκη της Σούδας 41 41 και στον επόμενο την Μαρκάκη της Αντισφαίρισης Χανιών με 64 75 και κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον τελικό.

Όλα τα παιδιά έπαιξαν πολύ καλό τένις και έδωσαν ωραίους αγώνες.

Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους αθλητές και αθλήτριες για τις διακρίσεις του και τις προσπάθειες τους. Τους προπονητές τους κ. Δολιανίτη Μανόλη, Τζιγκουνάκη Κώστα και Μελισσουργάκη Νίκο καθώς και τους γονείς τους για την στήριξη τους τόσο στα παιδιά, όσο και στους προπονητές τους.