O 41χρονος Ζλάταν έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Καμπιονάτο

11:50 | 19/03/2023

Για τέταρτη διαδοχική αναμέτρηση η Μίλαν έμεινε μακριά από το «τρίποντο» και πλέον ο κίνδυνος να χάσει τη θέση της στην τετράδα της Serie A είναι ορατός.

Η Ουντινέζε επικράτησε με 3-1 των «ροσονέρι», για την 27η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος, επισκιάζοντας τα ρεκόρ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία της Serie A (κατέρριψε το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα, που είχε σκοράρει σε ηλικία 41 ετών και 25 ημερών τον Μάιο του 2007) και ο γηραιότερος αρχηγός της Μίλαν.

Oι «μπιανκονέρι» άνοιξαν το σκορ με το... καλησπέρα και στο 9΄ προηγήθηκαν με τον Περέιρα, πριν ο Ιμπραΐμοβιτς ευστοχήσει σε πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ισοφαρίσει και γράψει Ιστορία με τη φανέλα της Μίλαν. Η κάκιστη άμυνα των φιλοξενούμενων, πάντως, ήταν αυτή που τους πρόδωσε, βάζοντας και πάλι μπροστά στο σκορ την Ουντινέζε, μόλις δύο λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Μπέτο. Στην επανάληψη, η Ουντινέζε κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και στο 70΄ είδε τον Εχιζίμπουε να διαμορφώνει το τελικό 3-1, με το οποίο οι γηπεδούχοι έπιασαν την Γιουβέντους στην 7η θέση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 27ης αγωνιστικής στη Serie A:

• Σασουόλο-Σπέτσια 1-0 (71΄πεν. Μπεράρντι)
  • Αταλάντα-Έμπολι 2-1 (58΄ Ντε Ρουν, 86΄ Χόιλουντ - 44΄ Εμπουέχι)
  • Μόντσα-Κρεμονέζε 1-1 (69' Αουγκούστο-62' Τσιοφάνι)
  • Σαλερνιτάνα-Μπολόνια 2-2 (7' Πιρόλα, 64' Ντία-11' Φέργκιουσον, 73' Λυκογιάννης)
  • Ουντινέζε-Μίλαν 3-1 (9΄ Περέιρα, 45+6΄ Μπέτο, 70΄ Εχιζίμπουε - 45+4΄ Ιμπραΐμοβιτς)