Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ (2-1)

22:32 | 21/04/2024

Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον ΠΑΟΚ κι έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη του στα playoffs της Stoiximan Super League, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ 2-1 στο ντέρμπι του Γεώργιος Καραϊσκάκης με τους Κίνι και Ζέλσον Μαρτίνς να πετυχαίνουν τα γκολ για τους ερυθρόλευκα γκολ και τον Αντόνιο να μειώνει στις καθυστερήσεις.

Οι Πειραιώτες στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο 27ο λεπτό. Ο Ναβάρο κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουλιεράκη και ο Ποντένσε ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Κοτάρσκι έπιασε το πέναλτι, αλλά ο Κίνι πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε από κοντά.

Το τρίποντο για τον Ολυμπιακό κλείδωσε στο 61ο λεπτό. Ο Ποντένσε με υποδειγματική κάθετη πάσα έβγαλε τον Μαρτίνς τετ-α-τετ με τον Κοτάρσκι κι αυτός τον νίκησε με ωραίο τελείωμα. Δύο γκολ πέτυχε και ο Ναβάρο, όσο το ματς ήταν στο 2-0, αμφότερα όμως ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.