Οι Νέοι ήταν... ωραίοι αλλά άτυχοι

10:11 | 07/04/2019

Ήττα με 2-1 από τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη για τους Νέους του Εργοτέλη - δέχτηκαν δύο γκολ σε τρια λεπτά ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι στο 80'

Παρά την σημαντική προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της κρητικής ομάδας, ηττήθηκαν με 2-1 από τον Ηρακλή στον ημιτελικό του πρωταθλήματος Νέων της Football League.

Ο Εργοτέλης μπήκε πολύ καλά στον αγώνα, προηγήθηκε μόλις στο 9' έπειτα από κεφαλιά του Λούσι, με τον Αλεξάκη πέντε λεπτά αργότερα να έχει την ευκαιρία για το 2-0, όμως το σουτ του πέρασε εκτός εστίας.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στον αγώνα, στο 64’ ισοφάρισαν με τέρμα που σημείωσε ο Κυζερίδης ενώ στο 67' μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Αβραμίδη να γράφει το 2-1.Στο 80’ ο Εργοτέλης έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του καθώς το πέναλτι που εκτέλεσε ο Παπαδάκης,απόκρουσε ο τερματοφύλακας του Ηρακλή. Πίεσε για την ισοφάριση η κρητικής ομάδα στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη

Ηρακλής: Μαυροματίδης, Μανακίτσας, Κριτσιάνης, Φασουλάκος, Χατζηστογιάννης, Γιαννακόπουλος, Κυζιρίδης, Στόϊος, Αβραμίδης, Μακρής, Τζουτζιος

Εργοτέλης: Τσελέπης, Λούσι (75’ Μαυροειδής), Κεφαλούκος, Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης, Σεραφειμίδης (82’ Κομνηνός), Κουτάντος, Βουτσάς, Σαϊτακης (62’ Καπουράνης), Αλεξάκης, Φαζακης (65’ Παπαδάκης)