Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός και μένει ζωντανός για την Ευρώπη

20:58 | 03/04/2022

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Λεωφόρου για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στον ΠΑΟΚ που εγκλωβίστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων και δεν μπόρεσε να απειλήσει. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς μετουσίωσε σε γκολ την υπεροχή της στο 34ο λεπτό όταν ο Αϊτόρ άνοιξε το σκορ μετά από σέντρα του Παλάσιος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε στη συνέχεια και πέτυχε δεύτερο τέρμα με εξαιρετικό σουτ του Xoυάνκαρ στο 65'.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε γρήγορα και μείωσε στο 70' με τον Α. Ζίβκοβιτς και το ματς έγινε θρίλερ, αφού ήταν αφόρητη η πίεση των φιλοξενούμενων στην άμυνα του Παναθηναϊκου. Το 2-1 δεν άλλαξε, οι "πράσινοι" πήραν τη νίκη, έβαλαν τέλος στο αήττητο σερί του ΠΑΟΚ για 16 αγωνιστικές, τον κέρδισαν για πρώτη φορά φέτος και έμειναν ζωντανοί για την 3η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο.