Πρέμιερ Λιγκ: Η βαθμολογία μετά την 8η αγωνιστική

08:34 | 04/10/2022

Ένα 10λεπτο ξέσπασμα της Λέστερ στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς να πανηγυρίσει την πρώτη εφετινή της νίκη στην Premier League.

Μετά από 6 ήττες και μία ισοπαλία, το σημερινό ντέρμπι ουραγών με την Νότιγχαμ στο «Κινγκ Πάουερ» ήταν «μονόδρομος» για τις «αλεπούδες», που με το εμφατικό 4-0 «έσπασαν το ρόδι» στο πρωτάθλημα κι ελπίζουν σε καλύτερη συνέχεια.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Τζέιμς Μάντισον, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ από δική του ασίστ στο 73ο λεπτό ο Πάτσον Ντακά έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Ο Στίβεν Κούπερ είδε την ομάδα του να φεύγει χωρίς βαθμό γοια πέμπτο συνεχόμενο ματς και σαφώς δεν θα πρέπει να σιαθάνεται καθόλου μα καθόλου σίγουρος στην θέση του. 3+Σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι η άμυνα της Νότιγχαμ δέχεται 3+ γκολ (Μπόρνμουθ 3-2 και Φούλαμ 3-2) κι αν συνυπολογίσει κανείς και τα 6 που είχαν προηγηθεί από τη Σίτι, σημαίνει ότι στην τελευταία τετράδα αγώνων η Φόρεστ έχει δεχτεί συνολικά 16 γκολ!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής στην Premier League έχουν ως εξής:

• Άρσεναλ-Τότεναμ 3-1 (20΄ Παρτέι, 49΄ Ζεσούς, 67΄ Τζάκα - 31΄πεν. Κέιν)
  • Μπόρνμουθ-Μπρέντφορντ 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας-Τσέλσι 1-2 (7΄ Εντουάρ - 38΄ Ομπαμεγιάνγκ, 90΄ Γκάλαχερ)
  • Φούλαμ-Νιούκαστλ 1-4 (88΄ Ριντ - 11΄ Γουίλσον, 33΄, 57΄ Αλμιρόν, 43΄ Λόνγκσταφ)
  • Λίβερπουλ-Μπράιτον 3-3 (34΄, 54΄ Φιρμίνο, 63΄αυτ. Γουέμπστερ - 4΄, 18΄, 83΄ Τροσάρντ)
  • Σαουθάμπτον-Έβερτον 1-2 (49΄ Αρίμπο - 52΄ Κόουντι, 54΄ ΜακΝιλ)
  • Γουέστ Χαμ-Γουλβς 2-0 (29΄ Σκαμάκα, 55΄ Μπόουεν)
  • Μάντσεστερ Σίτι-Μάντσεστερ Γ. 6-3 (8΄, 44΄, 73΄ Φόντεν, 34΄, 37΄, 64΄ Χάαλαντ - 56΄ Άντονι, 84΄, 90΄ πεν. Μαρσιάλ)
  • Λιντς-Άστον Βίλα 0-0
  • Λέστερ-Νότιγχαμ Φόρεστ 4-0 (25΄,35΄ Μάντισον, 27΄ Μπαρνς, 73΄ Ντακά)