Πρωταθλητές Κρήτης οι έφηβοι του ''Ηράκλειο''

Mπασκετ

Τρομερό φινάλε την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος - το ''Ηράκλειο'' κέρδισε με 41-90 τον ΟΦΗ στο ΒΑΚ και κατέκτησε τον τίτλο στην τριπλή ισοβαθμία

Ένα απίστευτο φινάλε έλαβε χώρα σε δύο γήπεδα της Κρήτης, όσον αφορά τον πρωταθλητή του νησιού σε επίπεδο εφήβων. ΟΦΗ, ''Ηράκλειο'' και Ηρόδοτος μονομάχησαν μέχρι τέλους για την τελική πρωτιά.

Ο ΟΦΗ χρειαζόταν νίκη για να κατακτήσει την 1η θέση, το ''Ηράκλειο'' νίκη με +32 πόντους ενώ ο Ηρόδοτος νίκη δική του και να μην κέρδιζε με πάνω από 32 πόντους η ομάδα της Δουκός Μποφώρ

Τελικά, το ''Ηράκλειο'' κέρδισε στην τριπλή ισοβαθμία την 1η θέση, χρειαζόταν νίκη με πάνω από 31 πόντους διαφορά απέναντι στον ΟΦΗ. Στο άλλο ματς, ο Ηρόδοτος επικράτησε του Κύδωνα με 63-50.

Η τελική βαθμολογία

• Ηράκλειο 10 βαθμοί  (+81)
  • Ηρόδοτος   10 βαθμοί   (+54)
  • ΟΦΗ  10 βαθμοί (-65)
  • Κύδων 6 βαθμοί  (-70)

Πλέον, οι πρωταθλητές Κρήτης θα αγωνιστούν στην β΄φάση του Πανελλήνιου Εφήβων με στόχο την πρόκριση στην τελική εξάδα που θα γίνει στην Κρήτη, στο Φιλωνίδειο της Χερσονήσου, στις 11-15 Απριλίου.

Μάλιστα, ο προπονητής της ομάδας Γιάννος Τζάνης κατακτά για 2η συνεχόμενη φορά το πρωτάθλημα Κρήτης, πέρυσι κατέκτησε την πρωτιά με τους εφήβους του Εργοτέλη