​Σαν σε... προπόνηση ο ΠΟΑ κόντρα στον Εργοτέλη

17:30 | 11/03/2023

Εμφανέστατη η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων.

Εύκολο απόγευμα στο Μαρτινέγκο είχε ο ΠΟΑ με αντίπαλο τον Εργοτέλη, για το πρωτάθλημα της Α1.

Η ομάδα του Μηνά Πίτσου επιβλήθηκε 4-0 των «κιτρινόμαυρων» που δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους «πράσινους» σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Ο ΠΟΑ μπήκε δυνατά στο ματς, έχασε κλασικές ευκαιρίες και άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Ικεότσα μετά από πάσα του Κεφαλούκου και λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Νίκος Λουμπάκης έκανε το 0-2 με κεφαλιά.

Η ομάδα του Ατσαλένιου μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και στο 51ο λεπτό βρήκε τρίτο γκολ. Συγκεκριμένα, ο Σφυρογιαννακης κέρδισε πέναλτι και ο Φώτης Καϊμακαμούδης ανέλαβε την εκτέλεσή του για το 0-3.

Ο ΠΟΑ έχασε κι άλλες ευκαιρίες για έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο και στις καθυστερήσεις ο Παπασπύρος έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ατσαλένιου διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, στο +1 από τον ΠΑΟΚρουσώνα που νίκησε εκτός έδρας τη Χερσόνησο.