«Σίφουνας» ο ΠΟΑ, διέλυσε 6-1 τον Εργοτέλη!

16:52 | 27/11/2022

Ο ΠΟΑ συνέτριψε με το επιβλητικό 6-1 τον Εργοτέλη στο γήπεδο του Ατσαλένιου.

Καταιγιστικός ο ΠΟΑ, διέλυσε τον Εργοτέλη στο Ατσαλένιο, στο ντέρμπι της Α1 ΕΠΣΗ.

Ο ΠΟΑ ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και έχτισε γερές βάσεις για το τρίποντο της νίκης. Μόλις στο 2ο λεπτό μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σφυρογιαννακης, ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ. Με τη συμπλήρωση του 20λεπτο ο Λουμπάκης με κεφαλιά έκανε το 2-0, ενώ λίγο αργότερα και μετά από προσωπική ενέργεια του Σφυρογιαννάκη που έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιακουμάκη το σκορ έγινε 3-0.

Ο Εργοτέλης σταμάτησε το... τσουνάμι του ΠΟΑ στο 42ο λεπτό όταν στην πρώτη του καλή στιγμή σκόραρε με τον Σαμπροβαλάκη.

Το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, με τον ΠΟΑ να είναι το αφεντικό του αγώνα και χάνει κλασικές ευκαιρίες για να φτάσει σε έναν ασύλλυπτο θρίαμβο επί των "κιτρινόμαυρων".

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΟΑ μπήκε με την ίδια ορμή και βρήκε και τέταρτο γκολ, στο 49ο λεπτό, με σουτ του Ικεότσα.

Λίγο πριν από το φινάλε του ματς ο Σφυρογιαννάκης και ο Κερμενίδης έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα του ΠΟΑ για το θριαμβευτικό 6-1.